Młodzi wyborcy, którzy jeszcze w ubiegłym roku odegrali kluczową rolę w zwycięstwie opozycji, obecnie wykazują zmniejszone poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (KO) i jej koalicjantów. Wyniki badania przeprowadzonego przez More in Common Polska oraz Fundację Ważne Sprawy, opublikowane przez „Rzeczpospolitą”, wskazują na znaczną zmianę preferencji politycznych w grupie wiekowej 18–29 lat.
POLECAMY: Wielka obietnica wyborcza Tuska wyrzucona do kosza
Konfederacja zyskuje na popularności
Według wspomnianego badania, Konfederacja uzyskała najlepszy wynik wśród młodych wyborców, z poparciem na poziomie 26 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, zdobywając jedynie 15 proc. poparcia. Kolejne miejsca zajęły Polska 2050 oraz Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które osiągnęły wynik po 8,5 proc. Nowa Lewica uzyskała 7,6 proc., Partia Razem 4 proc., a Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) zaledwie 2 proc. Szczególną uwagę zwraca fakt, że 22 proc. badanych w tej grupie wiekowej nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Deklarowana frekwencja wynosiła jednak 78 proc., co może mieć istotny wpływ na przyszłe wyniki wyborów.
POLECAMY: Polacy oceniają rząd. Tusk nie ma powodów do zachwytu
Rok rządów Donalda Tuska pod lupą Polaków
Badanie przeprowadzone przez United Surveys ukazuje, jak Polacy oceniał swoją sytuację rok po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska. Wyniki wskazują, że opinie są podzielone, ale przeważają oceny negatywne. 39,3 proc. respondentów pozytywnie oceniło dotychczasową pracę rządu, przy czym tylko 4,5 proc. uznało ją za „zdecydowanie dobrą”. Jednocześnie ponad połowa badanych (51,8 proc.) wyraziła niezadowolenie z rządu, w tym 27,9 proc. oceniło go jako „zdecydowanie niedobry”. 8,9 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.
POLECAMY: Tusk nie ma powodów do dumy! Polacy ocenili rok jego reżimowych i nieudolnych rządów
Podziały w ocenie rządu
Rodzaj wystawianych ocen jest wyraźnie uzależniony od sympatii politycznych respondentów. Wyborcy koalicji rządzącej w większości (81 proc.) są zadowoleni z pracy gabinetu Donalda Tuska, podczas gdy jedynie 11 proc. z nich oceniło rząd negatywnie, a nikt nie wskazał odpowiedzi „zdecydowanie niedobrze”. Z kolei wyborcy opozycji niemal jednogłośnie (96 proc.) wyrazili negatywną opinię o pracy rządu, a jedynie 4 proc. z nich oceniło rząd „raczej dobrze”.
Wnioski i przyszłe wyzwania
Zmiana preferencji politycznych młodych wyborców może mieć daleko idące konsekwencje dla sceny politycznej w Polsce. Rosnące poparcie dla Konfederacji wskazuje na potrzebę zrozumienia oczekiwań tej grupy demograficznej, która coraz częściej odwraca się od tradycyjnych ugrupowań opozycyjnych. Jednocześnie rząd Donalda Tuska, mimo relatywnie wysokiego zadowolenia wśród swoich wyborców, musi zmierzyć się z wyraźnym podziałem opinii w społeczeństwie i niskimi ocenami wśród wyborców opozycyjnych.
Dalsze losy zarówno rządu, jak i opozycji, będą zależać od ich zdolności do przyciągnięcia niezdecydowanych wyborców oraz przekonania młodego elektoratu, który coraz bardziej zdaje się dominować w kształtowaniu przyszłej polityki kraju.