W czwartek organizacja Human Rights Watch (HRW) opublikowała 184-stronicowy raport oskarżający władze Izraela o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości i aktów ludobójstwa w Strefie Gazy. W dokumencie wskazano, że izraelskie ataki na infrastrukturę wodociągową oraz ograniczanie dostępu do podstawowych zasobów są elementami szerszej polityki eksterminacji.
POLECAMY: Izrael poinformował, że wznawia dostawy wody do Strefy Gazy
Raport Human Rights Watch: Kluczowe ustalenia
HRW oskarża Izrael o świadome niszczenie infrastruktury wodociągowej, wstrzymanie dostaw wody oraz odcięcie prądu i paliwa do Strefy Gazy, co dramatycznie pogorszyło sytuację humanitarną. Według raportu przeciętny mieszkaniec Gazy ma dostęp do zaledwie kilku litrów wody dziennie – znacznie mniej niż minimalny poziom przetrwania wynoszący 15 litrów na osobę dziennie.
„(Taka) polityka prowadzona w ramach masowego zabijania palestyńskich cywilów w Strefie Gazy oznacza, że władze Izraela popełniły zbrodnię przeciwko ludzkości polegającą na eksterminacji, która wciąż trwa. Polityka ta stanowi również +akt ludobójstwa+ w rozumieniu Konwencji o Ludobójstwie z 1948 r.” – podkreśla HRW.
Zamiar a ludobójstwo: Co mówi prawo międzynarodowe?
Jednym z kluczowych elementów uznania działań za ludobójstwo jest ustalenie zamiaru sprawcy. W swoim raporcie HRW przytacza wypowiedzi izraelskich urzędników sugerujące, że ich celem jest „zniszczenie Palestyńczyków”. Organizacja twierdzi, że takie wypowiedzi w połączeniu z działaniami ograniczającymi dostęp do wody mogą być dowodem na istnienie zamiaru ludobójczego.
Izrael: Odpowiedź na zarzuty
Izraelskie władze wielokrotnie zaprzeczały oskarżeniom o ludobójstwo, argumentując, że ich działania są zgodne z prawem międzynarodowym i wynikają z konieczności obrony po ataku Hamasu 7 października 2023 r. W ataku zginęło ponad 1,2 tys. Izraelczyków, a 251 osób zostało porwanych.
Izrael zarzuca Hamasowi wykorzystywanie ludności cywilnej jako tarczy oraz celowe umieszczanie infrastruktury wojskowej w pobliżu szkół i szpitali. Twierdzi, że ograniczenia w dostawach wody i energii są skutkiem ubocznym działań wojennych, a nie celową polityką eksterminacji.
Kryzys humanitarny w Strefie Gazy
Wojna, która wybuchła po ataku Hamasu, doprowadziła do zniszczenia infrastruktury w Strefie Gazy i wywołała ogromny kryzys humanitarny. Według lokalnych władz w wyniku izraelskich operacji zginęło ponad 45 tys. Palestyńczyków, a większość mieszkańców została zmuszona do opuszczenia swoich domów.
Reakcja międzynarodowa
HRW jest drugą organizacją pozarządową, która użyła terminu „ludobójstwo” w odniesieniu do działań Izraela w Strefie Gazy. Wcześniej Amnesty International opublikowała podobne oskarżenia, sugerując systematyczne naruszanie praw człowieka przez izraelskie władze.
Dodatkowo, kilka tygodni temu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta pod zarzutem zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Izrael odrzuca te zarzuty, twierdząc, że są one motywowane politycznie.
Podsumowanie
Sytuacja w Strefie Gazy pozostaje jednym z najbardziej palących kryzysów humanitarnych współczesnego świata. Oskarżenia o ludobójstwo oraz międzynarodowe dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych budzą kontrowersje i zaostrzają podziały polityczne. W międzyczasie setki tysięcy ludzi pozostają bez dostępu do podstawowych zasobów, takich jak woda i energia, co podkreśla dramatyzm tej sytuacji.