W ceremonii otwarcia uczestniczyła Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul, reprezentująca stronę polską, oraz wiceminister ds. rozwoju wspólnot terytoriów Ukrainy Serhiy Derkach. Obecni byli także szef MSWiA Tomasz Siemoniak i wiceminister Maciej Duszczyk. Z pewnością będzie to kolejny punkt, na jakim część cwaniaków będzie próbowała dostać się do Polski na fałszywych dokumentach w celu wyłudzenia bezpodstanie przyznanym im świadczeń.
Podczas wydarzenia delegacje miały okazję zapoznać się z infrastrukturą nowego przejścia oraz zaprezentowanym przez służby specjalistycznym sprzętem. Pierwszą osobą odprawioną przez funkcjonariuszy Straży Granicznej była podróżna wjeżdżająca z Ukrainy do Polski. „Ministrowie przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju przedstawicielom służb, które będą realizować zadania na przejściu granicznym” – poinformowała Straż Graniczna.
Kluczowe informacje o przejściu Malhowice–Niżankowice
Nowe przejście graniczne to piąte drogowe przejście na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy państwowej i trzecie, które znajduje się w całości po stronie polskiej. Usytuowane zaledwie 12 kilometrów od Przemyśla, przejście ma charakter międzynarodowy i funkcjonuje przez całą dobę.
Wśród kluczowych cech infrastruktury warto wymienić:
- Odprawy paszportowe i celno-skarbowe: Z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej.
- 8 pasów odpraw w każdym kierunku: Dedykowane samochodom osobowym, autobusom oraz dyplomatom.
- Budynki kontroli szczegółowej i terminale odpraw: Przeznaczone do obsługi autobusów oraz pomieszczenia administracyjne dla służb granicznych.
- Wyposażenie dla zwierząt służbowych: Specjalne kojce dla psów wykorzystywanych przez funkcjonariuszy.
Jak wskazuje SG, od początku roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim odprawianych zostało ponad 10,3 mln podróżnych oraz ponad 2,1 mln pojazdów. Średnio w ciągu doby odprawianych jest ponad 29 tys. podróżnych ora blisko 6 tys. pojazdów. Wartość odprawionych towarów przekracza 70 mld złotych.