Członek Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), Ryszard Kalisz, wyraził zaskoczenie faktem, że nie otrzymał oficjalnego zawiadomienia o zaplanowanym na 30 grudnia posiedzeniu Komisji. „Nie dostałem żadnego oficjalnego zawiadomienia, a to przecież jest organ państwowy” – przyznał na antenie TVP Info.
POLECAMY: „Tryb obiegowy nie pomógł”. Szefowi PKW nie udało się ochronić PiS przed utratą subwencji
Przewodniczący PKW, sędzia Sylwester Marciniak, zwołał to posiedzenie w odpowiedzi na sprzeciw czterech członków Komisji wobec podejmowania uchwały dotyczącej sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w trybie obiegowym. Kalisz podkreślił, że decyzja o terminie zmusiła go do zmiany planów. „Miałem zaplanowany wyjazd, i to już drugi raz” – dodał.
Kontekst decyzji PKW
Głównym tematem zaplanowanego posiedzenia jest rozpatrzenie uchwały dotyczącej sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Sprawa ta budzi kontrowersje od dłuższego czasu. Ostatnio decyzja w tej sprawie została odroczona z powodu konieczności uregulowania statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego (SN).
Nielegalna i upolitycznione Izba Kontroli Nadzwyczajnej w składzie osób niebędącymi sędziami – Wątpliwości i Problemy
Izba ta, formalnie zatwierdzająca wyniki wyborów, jest kwestionowana przez obecną koalicję rządzącą na podstawie licznego orzecznictwa wydanego w jej sprawie przez trybunały międzynarodowe. To właśnie decyzja tej Izby z 11 grudnia, uznająca skargę PiS na odrzucenie sprawozdania finansowego, zobowiązała PKW do jego przyjęcia. Jednak PKW 16 grudnia zdecydowała o odroczeniu obrad do czasu ustalenia statusu prawnego wspomnianej Izby.
Stanowisko PKW i Spory Prawne
W listopadzie PKW wyraziła stanowisko, że osoby powołane po 2017 r. przez Krajową Radę Sądownictwa (KRS) nie powinny brać udziału w sprawach przed Sądem Najwyższym. Jednak stanowisko to nie zostało przyjęte jednomyślnie. Przewodniczący Marciniak podkreślił, że Komisja nie ma kompetencji do podejmowania decyzji w tej sprawie, co potwierdził zastępca przewodniczącego, sędzia Wojciech Sych, oświadczając, że takie stanowisko jest sprzeczne z konstytucją.
Wpływ na Przyszłe Wybory Prezydenckie
Decyzje PKW mają daleko idące konsekwencje, szczególnie w kontekście przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Odroczenie rozstrzygnięcia w sprawie sprawozdania PiS wskazuje na napięcia między organami państwowymi a sądownictwem, co może wpływać na wiarygodność procesu wyborczego.
Podsumowanie
Sprawa posiedzenia PKW ws. PiS oraz niejasności dotyczące statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej pokazują złożoność i kontrowersje otaczające działalność instytucji państwowych w Polsce. Reakcja Ryszarda Kalisza oraz sprzeczności wśród członków Komisji podkreślają potrzebę wypracowania jasnych procedur i zasad działania, by zapewnić sprawiedliwość i transparentność procesu wyborczego.