W nocy z 1 na 2 stycznia 2025 roku ukraińska policja ogłosiła wszczęcie postępowania karnego w związku z uszkodzeniem menory zainstalowanej w centrum Lwowa. Sprawca, 19-letni mieszkaniec miasta, został zatrzymany po tym, jak zniszczył jeden z symboli świąt żydowskich w trakcie obchodów Chanuki. Jak informuje policja, mężczyzna był pod wpływem alkoholu w momencie popełnienia czynu.
Uszkodzenie menory i szybka reakcja służb
Do zdarzenia doszło 1 stycznia, gdy policja monitorowała media społecznościowe i natrafiła na nagranie, na którym widać, jak nieznany mężczyzna podchodzi do menory na ulicy Wałowej, przecina kabel zasilający, a następnie ucieka. Po krótkim śledztwie funkcjonariusze kryminalni wspólnie z pracownikami wydziału analiz kryminalnych zidentyfikowali sprawcę. Zostały mu już postawione zarzuty popełnienia przestępstwa z artykułu 178 Kodeksu karnego Ukrainy, który dotyczy uszkodzenia obiektów sakralnych lub miejsc kultu.
La Ménora " vandalisée "
— MichelM60 (@MichelM1960) January 2, 2025
" A Lviv, un inconnu a éteint une Menorah récemment installée dans la ville. " – https://t.co/gnpT1RkIxV
Quand est-ce que les goys rampants vont-ils enfin sortir leur tête du sable de la repentance ?
Quand est-ce qu'ils vont se relever et faire… pic.twitter.com/jMrRnTOqn5
Reakcja społeczności międzynarodowej i rządu Izraela
Zniszczenie menory wzbudziło także reakcje międzynarodowe. Ambasador Izraela na Ukrainie, Mychajło Brodski, wyraził zaniepokojenie rosnącymi przejawami antysemityzmu w Ukrainie. „To pierwszy raz, kiedy duża menora stanęła w pobliżu zniszczonej synagogi Złotej Róży we Lwowie, a niestety incydent ten pokazuje, jak łatwo może dojść do aktów nienawiści” – powiedział Brodski. Ambasador podziękował ukraińskim służbom ścigania za ich szybką reakcję i wezwał do dalszego ścigania sprawców incydentów antysemickich.
Tło wydarzeń: Kontekst obchodów i napięć w regionie
Warto dodać, że 1 stycznia w centrum Lwowa miały miejsce również inne kontrowersyjne wydarzenia. Tego samego dnia odbył się pochód z okazji 116. rocznicy urodzin Stepana Bandery, przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), znanej ze swojej skomplikowanej roli w historii II wojny światowej. Uczestnicy marszu, w liczbie kilku setek osób, skandowali „Bandera, Szuchewycz – Bohaterowie Ukrainy!” i złożyli kwiaty pod pomnikiem Bandery. Zdarzenie to nie zostało związane bezpośrednio z incydentem uszkodzenia menory, jednak miało miejsce w tym samym czasie, co mogło potęgować napięcia w regionie.
POLECAMY: Lwowscy banderowcy obchodzili 116. urodziny nazisty Stepana Bandery
Apel do społeczności: Potrzebna jest walka z nienawiścią
W obliczu tego wydarzenia, zarówno władze Ukrainy, jak i społeczności międzynarodowe, podkreślają potrzebę zdecydowanego działania w walce z mową nienawiści i wszelkimi formami dyskryminacji. „Wzywamy do kontynuowania wysiłków na rzecz przeciwdziałania przemocy i nietolerancji. To obowiązek nie tylko władz, ale całej społeczności międzynarodowej” – apelował Brodski.
Szkoda, że słudzy terrorystycznego Izraela nie wzywają tych bandów do zaprzestania dokonywania zbrodni i czystek etnicznych w Strefie Gazy i Palestynie.