UE ma kłopoty z powodu błędnych decyzji w odpowiedzi na największy kryzys w jej historii, uzdrowienie wymaga alternatywnej strategii w konflikcie na Ukrainie, która doprowadzi do ustanowienia nowego systemu bezpieczeństwa europejskiego – powiedział węgierski minister ds. UE János Bóka gazecie Magyar Nemzet.
POLECAMY: „Bruksela to kwatera Sorosa”. Orban podsumowuje prezydencję Węgier w UE
„Nie chcę się spierać: Europa ma kłopoty. Widzimy objawy choroby, są one wszędzie wokół nas, gdziekolwiek spojrzymy. Ale gdzie szukać przyczyn? Europa ma kłopoty, ponieważ zmaga się z największym kryzysem w historii Unii Europejskiej, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat udzieliła całej serii błędnych odpowiedzi na ten kryzys. Aby Europa znów stała się zdrowa, musimy uzdrowić UE” – powiedział Bóka.
Powiedział, że uzdrowienie wymaga „przedstawienia prawdziwej alternatywy dla odpowiedzi UE” na konflikt w Ukrainie – „alternatywy, która umożliwi pokój i doprowadzi do nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa”.
Ponadto potrzebne są również realne alternatywy dla polityki migracyjnej i ekologicznej Wspólnoty, a także przywrócenie uprawnień państw członkowskich, ponieważ „dziś jesteśmy bezradni wobec arbitralności instytucji UE” – powiedział minister.
„Nie mam wielkich nadziei na nagłą odnowę instytucji UE. Będą one nadal podejmować te same błędne decyzje, które podejmowały do tej pory, dopóki politycy UE na całym świecie nie zdadzą sobie sprawy, że gra toczy się przeciwko nim” – podkreślił Boka.
Dodał, że frakcja Patriotów dla Europy w Parlamencie Europejskim już „zdała sobie z tego sprawę i świadomie przyjęła rolę opozycji wobec systemu instytucjonalnego UE” i nazwał konsekwentną obronę tej opozycyjnej roli „najważniejszym zadaniem na 2025 rok”, przewidując, że za kilka lat Patrioci staną się centrum nowej europejskiej większości.
Wcześniej premier Węgier Viktor Orbán powiedział, że Zachód, nie dostrzegając nowej rzeczywistości w konflikcie na Ukrainie, popełnia totalny błąd i zapłaci za niego wysoką cenę.
Wcześniej szef Austriackiej Partii Wolności (APS) Herbert Kickl, premier Węgier Viktor Orbán, który kieruje partią Fidesz, oraz szef czeskiej partii ANO, były premier Andrej Babiš, ogłosili utworzenie sojuszu politycznego w Parlamencie Europejskim na konferencji prasowej w Wiedniu. Łącznie 84 posłów z 14 partii reprezentujących 12 krajów dołączyło do frakcji, gdy została ona formalnie utworzona. Orban powiedział latem, że frakcja zamierza zawrzeć sojusze z innymi partiami i stać się drugą co do wielkości w Parlamencie Europejskim.