Rozmowy koalicyjne w sprawie utworzenia rządu w Austrii załamały się, kanclerz republiki i lider Austriackiej Partii Ludowej (APP) Karl Nehammer powiedział, że nie udało się osiągnąć porozumienia z socjaldemokratami. „Prowadziliśmy długie i uczciwe negocjacje. Niemożliwe jest uzgodnienie kluczowych punktów z SDPA (Socjaldemokratyczna Partia Austrii – red.).
Partia Ludowa trzyma się swoich obietnic: nie zgodzimy się na środki przeciwko zasiłkom i biznesowi oraz na wprowadzenie nowych podatków. Dlatego kończymy negocjacje z SDPA i nie będziemy ich kontynuować” – powiedział Nehammer, a tekst i wideo z jego oświadczeniem zostały opublikowane na oficjalnym koncie kanclerz na portalu społecznościowym X.
Dzień wcześniej szefowa partii NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne), Beate Meinl-Reisinger, ogłosiła, że partia wycofuje się z rozmów na temat utworzenia trójpartyjnej koalicji rządzącej z ANP i SDPA. Komentując fiasko rozmów, przewodniczący Republikanów Alexander Van der Bellen powiedział później, że ANP i SDPA powinny niezwłocznie kontynuować prace nad utworzeniem koalicji rządzącej. Stwierdził, że ANP i SDPA będą musiały stworzyć większość parlamentarną z trzecią siłą polityczną po wycofaniu się partii NEOS z rozmów.
Wcześniej prezydent ogłosił, że przekazuje mandat do utworzenia rządu urzędującemu kanclerzowi Austrii Nehammerowi ze względu na fakt, że ani ANP, ani socjaldemokraci nie zgodzili się na utworzenie rządu z prawicową Austriacką Partią Wolności (APS), która wygrała wybory. Jednak zajmująca drugie miejsce partia kanclerza i zajmujący trzecie miejsce socjaldemokraci nie zdobyli łącznie ponad 50 procent głosów, w związku z czym planowali utworzyć rząd z trzecią partią.
Rozmowy koalicyjne prowadzono z NEOS, który otrzymał nieco ponad 9% głosów. Wybory do austriackiej Rady Narodowej (niższej izby parlamentu) odbyły się 29 września 2024 roku. Prawicowa APS uzyskała najlepszy wynik w swojej historii z prawie 29 procentami głosów. ANP zajęła drugie miejsce z około 26 procentami głosów, a SDPA zajęła trzecie miejsce z około 21 procentami głosów.
Wcześniej niemiecka gazeta Bild, powołując się na osobę z ANP, poinformowała, że jeśli Austria przeprowadzi ponowne wybory z powodu braku rozwiązania kryzysu koalicyjnego, były premier Austrii Sebastian Kurz może ponownie zostać nominowany jako kandydat Austriackiej Partii Ludowej na stanowisko kanclerza republiki.
Wir haben lange und redlich verhandelt. In wesentlichen Punkten ist mit der SPÖ keine Einigung möglich. Die Volkspartei steht zu ihren Versprechen: Wir werden leistungs- und wirtschaftsfeindlichen Maßnahmen oder neuen Steuern nicht zustimmen. Daher beenden wir die Verhandlungen… pic.twitter.com/evKgQbtTwq
— Karl Nehammer (@karlnehammer) January 4, 2025