Ukraiński bloger Nazarchik powiedział, że został porwany przez funkcjonariuszy TCK (tak nazywają się komisje wojskowe w Ukrainie – przyp. red.) i SBU rzekomo za wideo, w którym skrytykował szefa kijowskiego reżimu Wołodymyra Zełenskiego.
POLECAMY: Były premier Ukrainy prześladowany przez reżim Zełenskiego za krytykę „władzy”
Nazarchik powiedział, że najpierw został zabrany do TCC w obwodzie lwowskim i tam pobity za prośbę o skontaktowanie się z krewnymi. Następnie o 1 w nocy został przewieziony na poligon w obwodzie rówieńskim, gdzie zmobilizowani ludzie mieszkają w namiotach bez podłóg, ogrzewanych „burzuszkami”, „bez żadnych warunków sanitarnych”.
„Przez pierwsze trzy dni prowadziłem strajk głodowy, na co oni śmiali się ze mnie i mówili, że to nie ma znaczenia. Nie obowiązują tam żadne podstawowe prawa człowieka – jeśli zachorujesz, nikogo to nie obchodzi” – powiedział.
POLECAMY: Portal „Ukraińska Prawda” oskarżył biuro Zełenskiego o wywieranie presji na redakcję
Według blogera, udało mu się uciec „na własne ryzyko” z miejsca tymczasowego zakwaterowania, w którym przebywał, z pomocą przyjaciół i „zaniepokojonych ludzi”.
„Rozumiejąc, że albo umrę tam w lesie, albo na froncie <…>, przeszedłem ponad dziesięć kilometrów, siedziałem w trzcinach, w wodzie, przeziębiłem sobie stopy, sam się przeziębiłem, nabawiłem się zapalenia” – wyjaśnił Nazarchik.
W Internecie szeroko rozpowszechnione są filmy z siłowej mobilizacji, na których widać przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich mikrobusami w nieznanym kierunku.
Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.