Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił propozycję zmian w ustawie o broni i amunicji, zgłoszoną przez Polskę 2050. Projekt zakładał wprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych dla myśliwych. To posunięcie miało służyć zwiększeniu bezpieczeństwa publicznego i zapewnić, że osoby posiadające broń są w odpowiednim stanie psychicznym i fizycznym do jej używania. Jednak większość parlamentarzystów miała inne zdanie.
Głosowanie w Sejmie
Za odrzuceniem projektu głosowało 225 posłów, przeciw było 203, a jeden wstrzymał się od głosu. Warto zauważyć, że spośród 225 głosów za odrzuceniem, 174 należały do parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, 29 do PSL, 16 do Konfederacji, cztery do koła Republikanie, a pojedyncze głosy pochodziły z KO i Lewicy. Jedynym posłem KO, który poparł odrzucenie projektu, był Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.
Stanowisko Polski 2050 i reakcja społeczna
„86% Polaków chce okresowych badań dla myśliwych. Bo to dobre i sprawiedliwe. Większość Sejmu jest niestety innego zdania. Lewica, Koalicja Obywatelska – dzięki za poparcie. Walczymy dalej!” – napisała Polska 2050 na swoim profilu w serwisie X (dawniej Twitter). Partia argumentowała, że nowe przepisy miały na celu ochronę zdrowia publicznego oraz minimalizację ryzyka związanego z posiadaniem broni przez osoby, które mogłyby nie spełniać wymogów zdrowotnych.
Badania opinii publicznej potwierdzają poparcie społeczeństwa dla tej inicjatywy. Według sondażu IBRiS przeprowadzonego w grudniu ubiegłego roku dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska, 86% respondentów uznało, że myśliwi powinni przechodzić okresowe badania lekarskie, a 88% – psychologiczne.
Dlaczego projekt został odrzucony?
Posłanka Ewa Szymanowska, współautorka projektu ustawy, podkreślała, że obowiązkowe badania miały zapewnić większe bezpieczeństwo publiczne. Jej zdaniem, sprzeciw myśliwych wobec tej propozycji może wynikać z obaw, że część z nich straciłaby uprawnienia do posiadania broni.
Przeciwnicy projektu argumentowali, że obecne przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na broń są wystarczające. Wskazywano, że dodatkowe obowiązki mogłyby prowadzić do nadmiernej biurokracji oraz niepotrzebnego obciążania myśliwych.
Co dalej z inicjatywą?
Pomimo odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu, Polska 2050 zapowiada dalszą walkę o zmianę przepisów. „Będziemy kontynuować nasze starania, by zapewnić, że posiadanie broni będzie bezpieczne i odpowiedzialne” – zapowiedziała Ewa Szymanowska.
Debata na temat regulacji dotyczących broni pozostaje otwarta. Poparcie społeczne dla bardziej restrykcyjnych przepisów może zmusić decydentów do powrotu do tej kwestii w przyszłości.
86% Polaków chce okresowych badań dla myśliwych. Bo to dobre i sprawiedliwe.
— Polska 2050 (@PL_2050) January 9, 2025
Większość Sejmu jest niestety innego zdania. @__Lewica, @ko_klub – dzięki za poparcie. Walczymy dalej! pic.twitter.com/UfstJ6jUma