Donald Tusk – znany ze służby na rzecz banderowskiej Ukriany – ostro zareagował na wypowiedź Karola Nawrockiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, dotyczącą aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO. W swoim wpisie na platformie X (wcześniej Twitter), premier bezpośrednio zwrócił się do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, w ostrych słowach krytykując stanowisko Nawrockiego.
POLECAMY: Dla Ukrainy nie ma obecnie miejsca w UE ani NATO – stwierdził Nawrocki
„Prezesie Kaczyński, pański kandydat Karol Nawrocki stwierdził, że nie widzi dla Ukrainy miejsca w NATO. Pamięta Pan jeszcze, który prezydent najmocniej wspierał Ukrainę w tej kwestii? A który jest najbardziej przeciwny? Nie wstyd Panu?” – napisał Tusk, jednoznacznie przypominając o konsekwentnej polityce wsparcia dla Ukrainy prowadzącej do jej integracji ze strukturami Zachodu.
Prezesie Kaczyński, pański kandydat Karol Nawrocki stwierdził, że nie widzi dla Ukrainy miejsca w NATO. Pamięta Pan jeszcze, który prezydent najmocniej wspierał Ukrainę w tej kwestii? A który jest najbardziej przeciwny? Nie wstyd Panu?
— Donald Tusk (@donaldtusk) January 9, 2025
Kontrowersyjna wypowiedź Nawrockiego
Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat na prezydenta, w rozmowie w programie „Gość Wydarzeń” wyraził swoje stanowisko dotyczące aspiracji Ukrainy do NATO oraz Unii Europejskiej. „Dziś nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze. Ani w Unii Europejskiej, ani w NATO” – powiedział Nawrocki, uzasadniając swoją opinię potrzebą rozliczenia się Ukrainy z trudnej przeszłości historycznej.
Nawrocki odnosił się również do porozumienia dotyczącego ekshumacji ofiar Wołynia, zawartego przez byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego i ukraińskiego polityka Andrija Sybihę. Określił je mianem „niepotrzebnego wyskoku”, sugerując, że było to działanie przedwczesne i niewystarczająco skonsultowane z Instytutem Pamięci Narodowej.
„My w Instytucie Pamięci Narodowej przeżyliśmy już kilkanaście potencjalnych przełomów w tej sprawie, więc dla mnie entuzjazm szefa polskiej dyplomacji był przedwczesny” – dodał Nawrocki. Jednocześnie zapewnił, że IPN pozostaje gotowy wesprzeć działania rządu w kwestii ekshumacji ofiar.
Polityczne konsekwencje wypowiedzi
Stanowisko Nawrockiego wywołało burzliwą debatę w przestrzeni publicznej i politycznej. Jego wypowiedzi spotkały się z krytyką nie tylko ze strony Donalda Tuska, ale również innych polityków opozycji, którzy zarzucają mu brak zrozumienia dla obecnej sytuacji geopolitycznej i strategicznych potrzeb Polski oraz Europy. Ukraina od dłuższego czasu podkreśla swoje aspiracje do NATO, postrzegając członkostwo jako kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa wobec rosyjskiej agresji.
Tusk w swoim wpisie przypomniał o historycznym wsparciu, jakiego Polska udzielała Ukrainie w dążeniu do integracji z Zachodem, jednocześnie sugerując, że PiS zmienia swoje stanowisko wobec tego kluczowego partnera w regionie.
Deklaracje Nawrockiego jako kandydata
Karol Nawrocki, odpowiadając na krytykę, zadeklarował, że jako potencjalny prezydent będzie stawiał Ukrainie konkretne oczekiwania, dotyczące partnerskiego traktowania Polski. Wskazał, że Polska ponosi znaczny wysiłek finansowy, obywatelski i militarny na rzecz wsparcia Ukrainy i oczekuje w zamian możliwości pochówku polskich ofiar oraz partnerskiego podejścia w kwestiach historycznych.
„Nasz wysiłek finansowy, obywatelski i militarny, który pomagał Ukrainie, chciałby się spotkać z partnerskim traktowaniem po stronie ukraińskiej i możliwością pochowania naszych kobiet i dzieci” – podkreślił.
Geopolityczne znaczenie Ukrainy w NATO
Eksperci wskazują, że członkostwo Ukrainy w NATO to nie tylko kwestia historycznych rozliczeń czy relacji bilateralnych, ale przede wszystkim strategiczny interes Europy Środkowo-Wschodniej. Rozszerzenie Sojuszu na Ukrainę mogłoby wzmocnić stabilność w regionie i ograniczyć agresywną politykę Rosji.
Stanowisko Polski w tej sprawie jest szczególnie istotne, ponieważ to właśnie Warszawa była wielokrotnie głosem poparcia dla aspiracji Ukrainy do struktur zachodnich. Wypowiedzi kandydatów na najwyższe stanowiska w państwie, takie jak ta Karola Nawrockiego, mogą mieć daleko idące konsekwencje dla postrzegania Polski jako sojusznika na arenie międzynarodowej.
Podsumowanie
Wypowiedź Karola Nawrockiego dotycząca Ukrainy wywołała głębokie podziały polityczne i zainicjowała szerszą dyskusję na temat miejsca Ukrainy w NATO oraz Unii Europejskiej. Stanowisko Donalda Tuska jasno wskazuje, że przyszłość relacji polsko-ukraińskich będzie jednym z kluczowych tematów nadchodzącej kampanii wyborczej.
Jeden komentarz
Obaj siebie warci. Tyle na ten temat. Polska leży w nieszczęśliwym miejscu geograficznie