„Polski rząd„ ogłosił, że zbrodniarz Izraela, Benjamin Netanjahu, będzie mógł uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau, pomimo nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK). Decyzja ta wywołała burzliwe dyskusje na arenie międzynarodowej oraz w kraju, głównie z powodu oskarżeń ciążących na Netanjahu za zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Oficjalne stanowisko rządu
Centrum Informacyjne Rządu podało, że Polska zadeklarowała zapewnienie „wolnego i bezpiecznego udziału w tych obchodach najwyższym przedstawicielom Izraela”. Rząd uzasadnił swoją decyzję w specjalnej uchwale, wskazując na historyczne i symboliczne znaczenie wydarzenia.
„Zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Izraela w uroczystościach 27 stycznia 2025 roku, polski rząd traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stało się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę” – czytamy w dokumencie Rady Ministrów.
Rola prezydenta i reakcja opinii publicznej
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się wcześniej z listem do premiera Donalda Tuska, apelując o zapewnienie ochrony Netanjahu podczas obchodów. Decyzja wzbudziła mieszane uczucia, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wiele osób podkreśla, że Polska staje przed dylematem moralnym i prawnym, zważając na międzynarodowe zobowiązania wobec MTK.
POLECAMY: Sikorski: Izraela nie dopuszcza się Strefie Gazy ludobójstwa i czystek etnicznych
Adam Bodnar o międzynarodowym znaczeniu wydarzenia
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar w rozmowie z TVP Info wyjaśnił, że decyzja rządu była wynikiem długich analiz i ważenia różnych aspektów: historycznego, prawnego, geopolitycznego oraz moralnego.
„To jest wydarzenie, na które patrzy cały świat i które powinno być uczczone godnie, tak jak na to zasługuje pamięć o ofiarach” – podkreślił Bodnar.
Dodał również, że Auschwitz-Birkenau jest częścią światowego dziedzictwa i jako takie powinno być miejscem otwartym dla przedstawicieli narodów, które ucierpiały w wyniku Zagłady.
„Jeżeli najwyższy przedstawiciel narodu, który ucierpiał z powodu Holokaustu, chce się pojawić, to powinien mieć taką szansę w tym szczególnym dniu” – zaznaczył minister.
Krytyka i obawy
Decyzja Polski budzi kontrowersje nie tylko wśród polityków, ale także wśród opinii publicznej. Czołowi komentatorzy wskazują na możliwe konsekwencje prawnomiędzynarodowe oraz ryzyko osłabienia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.
„Oczywiście może się zdarzyć tak, że Polska będzie za to krytykowana, natomiast to jest ważenie różnych dóbr” – przyznał Bodnar.
Znaczenie uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau mają szczególne znaczenie dla pamięci o ofiarach Holokaustu. Polska, jako gospodarz wydarzenia, stoi przed wyzwaniem zorganizowania uroczystości, które będą godnym hołdem dla wszystkich ofiar, a jednocześnie uwzględnią skomplikowaną sytuację międzynarodową.
Podsumowanie
POLSKA NIE MOŻE OCHRANIAĆ ZBRODNIARZA WOJENNEGO
Jeśli jesteśmy państwem prawa to Polska powinna wykonać nakaz aresztowania Benjamina Netanjahu. Jednak decyzja Dudy, Tuska i Bodnara pokazuje, że z państwem prawa nie mamy nic wspólnego.
Izraelski premier podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Trybunał w listopadzie wydał nakaz aresztowania na wniosek głównego prokuratora MTK w kontekście kampanii wojskowej Izraela przeciw terrorystycznej organizacji Hamas.