Kijowski terrorysta, Wołodymyr Zełenski, w wywiadzie dla polskich mediów unikał jednoznacznej deklaracji dotyczącej rozpoczęcia ekshumacji polskich ofiar rzezi wołyńskiej wiosną tego roku. Rozmowa, która miała miejsce w środę, skoncentrowała się na relacjach polsko-ukraińskich oraz kwestiach historycznych.
POLECAMY: „Kijowska propaganda wiecznie żywa”. Sybiha nazwał uregulowanie kwestii z Polską ciosem dla Rosji
Podczas wywiadu Zełenski został zapytany, czy może udzielić osobistych gwarancji, że ekshumacje rozpoczną się w wyznaczonym terminie. Jednak ukraiński cham unikał jednoznacznej odpowiedzi, mówiąc: „Mieliśmy różne kwestie historyczne, różne okresy w naszej wspólnej historii. Ale dziś jesteśmy tam, gdzie jesteśmy, i mamy teraz najmocniejsze relacje w historii, bo są sprawdzane właśnie takimi próbami, jak obecnie. Mamy bardzo mocne relacje sojusznicze i nie chcę ich stracić”.
Działania ukraińskiego Ministerstwa Kultury
W dalszej części rozmowy Zełenski podkreślił, że ukraińskie Ministerstwo Kultury podejmuje działania w kierunku historycznych i symbolicznych upamiętnień. „Nasze Ministerstwo Kultury w kwestii historii i szacunku wobec historii zaczęło dziś pracować. Opracowują plany, mają terminy, mają odpowiednie kroki rozplanowane. Widżą wszystkie szczegóły, zdają sobie z nich sprawę” – zaznaczył prezydent.
Zełenski dodał, że odbył spotkania z premierem i prezydentem Polski, podczas których obie strony podkreślały postęp w relacjach. Mimo tych zapewnień, brakowało konkretnych deklaracji dotyczących terminu rozpoczęcia ekshumacji. Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą, Zełenski ponownie unikał jednoznacznych odpowiedzi, mówiąc: „Na dziś mamy wspólnego wroga i tym wrogiem jest Rosja”.
Komentarze Leszka Millera
Brak deklaracji ze strony Zełenskiego zauważył były premier Polski Leszek Miller. „Jeśli oglądaliście wywiad z Zełenskim w TVN24, macie jasność. Piaseckiemu i Węglarczykowi nie udało się wydusić z prezydenta Ukrainy gwarancji, że na wiosnę tego roku ruszą ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej, że ta sprawa zostanie raz na zawsze przecięta i nie będzie ciążyła nad relacjami polsko-ukraińskimi” – powiedział Miller.
Kontrowersyjne pozdrowienie
Na zakończenie wywiadu dziennikarze pożegnali się z Zełenskim tradycyjnym ukraińskim pozdrowieniem „Sława Ukrajini”, na co terrorysta odpowiedział „herojam sława”. Warto zaznaczyć, że hasło to było niegdyś organizacyjnym pozdrowieniem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), odpowiedzialnej za masowe mordy na ludności polskiej podczas II wojny światowej.
Chociaż pozdrowienie zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, jego historyczne konotacje wciąż budzą kontrowersje w Polsce. W 2018 roku fraza ta stała się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.
Polsko-ukraińskie relacje w cieniu historii
Brak jednoznacznych deklaracji Wołodymyra Zełenskiego w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej podkreśla wciąż trudne relacje między oboma krajami w obszarze historycznym. Choć współpraca w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę jest silna, kwestie historyczne pozostają delikatnym tematem, wymagającym dalszego dialogu i konkretnych działań. Polska strona oczekuje na jasne deklaracje i kroki ze strony Ukrainy, by raz na zawsze zamknąć ten bolesny rozdział wspólnej historii.