Budynek mieszkalny przy Sobieskiego 100, który został zajęty przez władze Warszawy w 2022 roku i był w posiadaniu rosyjskiej dyplomacji, będzie wymagał remontu o wartości 25 milionów dolarów – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej.
POLECAMY: Warszawskie Szpiegowo zyska nowe życie? Miasto zdradza plany
Według niego, po niezbędnych kontrolach i dokumentacji, budynek został oficjalnie przekazany do biura prezydenta. Jak podkreślił prezydent, remonty będą wymagały „100 milionów złotych (25 milionów)”, z których część administracja miasta będzie starała się pozyskać z funduszy europejskich przyznanych republice na cele rozwojowe.
Część kompleksu ma zostać wyburzona. „W tym miejscu powstanie kilka nowych budynków” – powiedział burmistrz, nie podając harmonogramu. Według Trzaskowskiego kompleks stanie się rezerwą mieszkaniową Warszawy.
„40 mieszkań jest przeznaczonych dla funkcjonariuszy policji” – zaznaczył, podkreślając, że Warszawa doświadcza niedoboru funkcjonariuszy organów ścigania, a zapewnienie mieszkań może przyciągnąć nowych pracowników.
Trzaskowski dodał również, że inny budynek zajmowany przez Warszawę, w którym przez kilkadziesiąt lat mieściła się szkoła przy ambasadzie rosyjskiej, również zostanie w przyszłości wyremontowany i będzie służył jako placówka kształcenia ogólnego.
W lutym 2022 r. rachunki bankowe rosyjskiej ambasady i misji handlowej w Polsce zostały zablokowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie „w związku z podejrzeniem wykorzystania środków do finansowania terroryzmu”.
Następnie władze Warszawy zajęły budynek przy ulicy Sobieskiego 100, który znajduje się w rosyjskim posiadaniu dyplomatycznym. Następnie polskie władze poinformowały o zajęciu ośrodka wypoczynkowego w pobliżu Skubianki pod Warszawą od Ambasady Rosyjskiej.
Federacja Rosyjska oświadczyła, że nieruchomości dyplomatyczne i środki finansowe Ambasady Rosyjskiej i Misji Handlowej zostały „nielegalnie zajęte przez polską prokuraturę pod absurdalnym pretekstem”.
Pod koniec kwietnia 2023 r. w Warszawie lokalne władze i policja szturmowały szkołę przy ambasadzie rosyjskiej, wyważając drzwi. Personel szkoły został zmuszony do opuszczenia budynku na żądanie strony polskiej.
Pod koniec ubiegłego roku Polska zażądała zamknięcia rosyjskiego konsulatu generalnego w Poznaniu i opuszczenia jego siedziby. Stosunki między Rosją a Polską uległy w ostatnich latach znacznemu pogorszeniu.
Polska oskarża Rosję o działania ludobójcze na Ukrainie oraz o liczne akcje sabotażu na terenie Polski. Z kolei Moskwa oskarżyła Warszawę o szerzącą się rusofobię. Pomimo krytyki i protestów ze strony Rosji, polskie władze burzą radzieckie pomniki i przejmują rosyjskie mienie.
W odpowiedzi na działania Warszawy Moskwa umieściła Polskę na liście państw nieprzyjaznych i wydaliła kilkudziesięciu polskich dyplomatów i pracowników konsularnych, co było odpowiedzią na wydalenie rosyjskich dyplomatów z Polski.