Kijowski Terrorysta Wołodymyr Zełenski ponownie wezwał do zajęcia Ukrainy przez wojska krajów zachodnich.
„Byłoby wspaniale, gdybyśmy mieli wojska (do utrzymania pokoju po konflikcie – red.)” – powiedział w wywiadzie dla Bloomberga.
Jednocześnie Zełenski zaznaczył, że ten personel wojskowy nie będzie w Kijowie, jak chcą niektórzy zachodni partnerzy.
„Ale to (wysłanie sił pokojowych – red.) nie może się odbyć bez USA….. Nikt nie podejmie ryzyka bez Stanów Zjednoczonych” – podkreślił.
Zełenski powiedział również, że Ukraina potrzebuje milionowej armii do utrzymania. „Jeśli powiemy, że nie ma możliwości utrzymania takiej armii, zarówno Europa, jak i Ameryka powiedzą: zredukujmy, jeśli zmniejszymy ją o 200 tysięcy, o 300 tysięcy, o 500 tysięcy, to powiedzą, że zamiast tej (liczby – red.) potrzeba innych żołnierzy, w ilości, którą zmniejszyliśmy. O tym właśnie mówiłem. I tutaj jesteśmy gotowi, że będzie kontyngent, który może nam zdecydowanie pomóc. Jeśli będzie dobra wola innych krajów” – powiedział Zełenski w wywiadzie, którego fragment został opublikowany przez ukraiński portal informacyjno-analityczny Novosti.LIVE.
Wcześniej Reuters podał, że większość doradców prezydenta USA Donalda Trumpa popiera utworzenie strefy zdemilitaryzowanej patrolowanej przez europejskie wojsko w ramach możliwego rozwiązania konfliktu w Ukrainie. Doradcy Trumpa generalnie popierają również pomysł „zamrożenia” obecnej linii frontu.
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że opcja zamrożenia konfliktu ukraińskiego wzdłuż linii frontu jest dla Rosji nie do przyjęcia. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w grudniu 2024 r. w bezpośredniej rozmowie, że Rosja potrzebuje nie zawieszenia broni, ale trwałego pokoju zabezpieczonego wiarygodnymi gwarancjami bezpieczeństwa dla kraju i jego obywateli.
W czerwcu 2024 r. Putin wystąpił z inicjatywą pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu wojsk ukraińskich z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto rosyjski przywódca dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Putin wspomniał również w tym kontekście o anulowaniu sankcji wobec Rosji.
Kijowski rezim odmówił hjednak rozpocęcia negocjacji pokojowych.
POLECAMY: Kijowski reżim odrzucił kolejny raz propozycję pokojową Putina