W kontekście coraz bardziej zaostrzonej debaty politycznej w Polsce na temat bezpodstawnie przynanych świadczeń socjalnych dla „uchodźców” z Ukrainy, Szymon Hołownia zdecydowanie odcina się od propozycji ograniczających prawa do 800 plus. Polityk, który również startuje w nadchodzących wyborach prezydenckich, podkreśla, że nie zamierza ścigać się z ultraprawicą w budowaniu restrykcyjnej polityki wobec migrantów.
POLECAMY: Ponad połowa Polaków przeciwna bezwarunkowemu wspieraniu Ukrainy
„Nie będę ścigał się z ultraprawicą”
„Nie dołączę do tych, którzy teraz, porzucając swoje poprzednie wartości, będą ścigać się z ultraprawicą. To jakaś dziwna histeria, że skoro Trump wygrał w Stanach, u nas wszyscy teraz na wyścigi chcą być Trumpem na miarę naszych możliwości” – stwierdził Szymon Hołownia, odnosząc się do propozycji PiS i Platformy Obywatelskiej dotyczących ograniczenia wypłaty świadczeń 800 plus jedynie dla ukraińskich rodzin, których rodzice podejmują pracę w Polsce.
POLECAMY: Tusk zapowiada szybką reakcję na propozycję Trzaskowskiego w sprawie 800 plus dla Ukraińców
Nie dołączę do tych, którzy teraz, porzucając swoje poprzednie wartości, będą ścigać się z ultraprawicą. To jakaś dziwna histeria, że skoro Trump wygrał w Stanach, u nas wszyscy teraz na wyścigi chcą być Trumpem na miarę naszych możliwości.
— Szymon Hołownia (@szymon_holownia) January 23, 2025
W Sejmie jest już ustawa, którą…
Jak wskazuje Hołownia, Sejm już pracuje nad ustawą zgłoszoną przez PiS, w której zapisano takie restrykcje. Wprowadzenie tego typu zmian postulował m.in. kandydat KO Rafał Trzaskowski, co eksperci interpretują jako przejaw przesunięcia Platformy w stronę bardziej konserwatywnych poglądów.
POLECAMY: Nowicka: Polska jest dość bogatym krajem, aby płacić socjal nieuprawnionym „uchodźcom” z Ukrainy
Dane i fakty: Jak działa system świadczeń?
Szymon Hołownia przypomina jednak, że obecny system świadczeń już ulega zmianom, a liczba ukraińskich dzieci korzystających z programu 800 plus sukcesywnie maleje. „Pracuje, i płaci podatki, prawie 80 proc. dorosłych Ukraińców przebywających w naszym kraju. Liczba ukraińskich dzieci, na które wypłacane jest w Polsce 800 plus, spadła od 2022 roku o połowę – z 500 do 250 tysięcy. Spadnie jeszcze bardziej, gdy od czerwca wejdzie w życie uchwalona już przez nas dobra ustawa, że świadczenie przysługuje tylko wtedy, gdy ukraińskie dziecko chodzi tu do szkoły” – podkreśla niestabilny emocjonalnie lider Polski 2050, który chciał Putina wgniatać w ziemię.
POLECAMY: „Wgnieciemy Putina w ziemię”. Hołownia już wie, że zrobił z siebie błazna
Hołownia zwraca uwagę na skuteczność działania polskich służb w eliminowaniu przypadków wyłudzeń świadczeń. System funkcjonuje sprawnie, a środki trafiają przede wszystkim do tych, którzy spełniają odpowiednie kryteria.
POLECAMY: „Trzaskowski ściga się z Braunem”. Proukraińska Biejat oburzona żądaniem Trzaskowskiego
Wartość gospodarcza obecności Ukraińców
Hołownia argumentuje, że obecność Ukraińców w Polsce to nie obciążenie, ale zysk dla gospodarki. Jak wskazuje, migranci z Ukrainy dokładają około 1 proc. do wzrostu polskiego PKB poprzez konsumpcję i pracę. „W sumie, jak szacują ekonomiści, dochody z ich obecności w Polsce przewyższają o 5-10 miliardów złotych wydatki, jakie w związku z tym nasz budżet ponosi” – dodaje polityk.
POLECAMY: „Koniec uprzywilejowania cwaniaków z Ukrainy?” Konfederacja składa projekt zmian w specustawie
Inwestycja w przyszłość Polski
Lider Polski 2050 zwraca uwagę na długoterminowe korzyści z edukacji ukraińskich dzieci w polskich szkołach. „Te dzieci będą bardzo potrzebne na polskim rynku pracy w przyszłości. Dlatego to, że teraz nauczą się polskiego i będą mogły żyć w naszym kraju, widzę nie jako stratę, ale inwestycję” – przekonuje Hołownia.
Podkreśla też, że nieliczne przypadki ukraińskich matek, które nie mogą pracować ze względu na opiekę nad dziećmi czy inne trudne sytuacje życiowe, nie powinny stawać się przedmiotem politycznej gry. „Dobrobyt i bezpieczeństwo nie wykluczają człowieczeństwa” – konkluduje klaun z TVN, który stał się politykiem.
POLECAMY: Błaszczak: Złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy pozbawiający niektórych Ukraińców świadczenia 800 plus
Podsumowanie
Wobec nasilających się głosów o konieczności zaostrzenia polityki świadczeń dla ukraińskich uchodźców, Szymon Hołownia przedstawia alternatywną wizję, opartą na faktach i długoterminowym interesie Polski. Jego stanowisko pokazuje, że solidarność i pragmatyzm mogą współistnieć, bez konieczności ulegania populistycznym tendencjom.