W ostatnich dniach media obiegły doniesienia dotyczące Karola Nawrockiego, byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, oraz jego korzystania z apartamentu deluxe znajdującego się na terenie muzealnego kompleksu hotelowego. Sprawa wywołała burzliwe reakcje wśród polityków, a liderzy największych ugrupowań publicznie komentowali te wydarzenia.
POLECAMY: Muzeum II Wojny Świata w Gdańsku wydało oświadczenie w sprawie wynajmu apartamentu przez Nawrockiego
Według ustaleń „Gazety Wyborczej”, Nawrocki przez ponad pół roku bezpłatnie korzystał z apartamentu mimo, że jego miejsce zamieszkania znajduje się zaledwie 5 kilometrów od muzeum. Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do tych informacji, stwierdził: „Kiedy budowaliśmy Muzeum II Wojny Światowej, zakładaliśmy, że będzie ważną instytucją publiczną. PiS z Nawrockim zrozumieli, że domem”. W odpowiedzi popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta przypomniał o podobnej sytuacji dotyczącej Pawła Machcewicza, byłego dyrektora muzeum, który miał korzystać z mieszkania opłacanego przez instytucję.
Do tej wymiany zdań odniósł się lider Polski 2050, Szymon Hołownia. Wyraził dezaprobatę wobec skupiania się polityków na bieżących sporach, zwracając uwagę na znaczenie zbliżającej się 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Cały wolny świat będzie dziś czcił w Polsce pamięć ofiar tej nieludzkiej wojny. Nie dziś. pic.twitter.com/WDzYyGo0HL
— Szymon Hołownia (@szymon_holownia) January 27, 2025
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz – tragiczne fakty historyczne
27 stycznia obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To miejsce było jednym z największych symboli ludobójstwa dokonanego przez nazistów w czasie II wojny światowej. W ciągu ostatnich miesięcy funkcjonowania obozu, mimo zbliżającej się Armii Czerwonej, Niemcy kontynuowali masowe mordy i likwidację śladów swojej zbrodniczej działalności.
Likwidacja obozu rozpoczęła się w sierpniu 1944 roku. W listopadzie tego samego roku komory gazowe nadal były w użyciu, a tysiące więźniów było zmuszanych do wyczerpujących marszów na Zachód – tzw. „marszów śmierci”. Szacuje się, że w ich wyniku życie straciło od 10 do 15 tysięcy ludzi.
17 stycznia 1945 roku odbył się ostatni apel w Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau oraz kilku podobozach, po czym zarządzono ewakuację 58 tysięcy więźniów. Wiele osób zginęło z wycieńczenia, chorób i głodu podczas drogi do Gliwic i Wodzisławia Śląskiego, skąd trafiali do Rzeszy.
Jednocześnie Niemcy podejmowali próby zacierania śladów ludobójstwa, burząc krematoria, paląc dokumenty i zasypując wapnem masowe groby. Ostatecznie 27 stycznia 1945 roku obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną, a świat po raz pierwszy ujrzał skalę zbrodni popełnionych przez nazistów.
Wnioski na przyszłość
W świetle nadchodzącej rocznicy wydarzeń w Auschwitz, głosy takie jak Szymona Hołowni przypominają o konieczności skupienia uwagi na sprawach o fundamentalnym znaczeniu. Polityczne spory mogą schodzić na dalszy plan, kiedy w grę wchodzi upamiętnienie ofiar i przekazanie przyszłym pokoleniom lekcji historii. Oby ta refleksja przyczyniła się do zmniejszenia napięć politycznych i zwrócenia uwagi na to, co najważniejsze – pamięć i pojednanie.