Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że prok. Ewa Wrzosek zostanie delegowana do 3. Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej. Jej nowe obowiązki rozpoczną się już 3 lutego 2025 roku. Ta decyzja wzbudziła spore zainteresowanie opinii publicznej, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych kontrowersji związanych z jej wypowiedziami na temat rządu i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Co zmiana ta oznacza dla polskiego wymiaru sprawiedliwości?
Ewa Wrzosek nową twarzą walki z przestępczością gospodarczą
W oficjalnym komunikacie opublikowanym na platformie X Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała:
„W związku z zainteresowaniem opinii publicznej informujemy, że z dniem 3 lutego 2025 r. Pani Prokurator Ewa Wrzosek została delegowana do wykonywania czynności służbowych w 3 Wydziale do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Warszawie”.
W związku z zainteresowaniem opinii publicznej informujemy, że z dniem 3 lutego 2025 r. Pani Prokurator Ewa Wrzosek została delegowana do wykonywania czynności służbowych w 3 Wydziale do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Warszawie
— Prokuratura Okręgowa w Warszawie (@Prok_Okreg_Wawa) January 31, 2025
Delegacja Wrzosek do wydziału zajmującego się przestępczością gospodarczą to ważny krok w jej karierze. Przestępczość gospodarcza to obszar wymagający szczególnej uwagi, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce. Wrzosek, znana z nieustępliwości i kontrowersyjnych wypowiedzi, może przynieść nowe spojrzenie na tę dziedzinę.
Kontrowersje wokół Wrzosek: krytyka rządu i ministra Bodnara
Ewa Wrzosek nie stroni od wyrażania swoich opinii na temat sytuacji politycznej w kraju. W grudniu ubiegłego roku publicznie skrytykowała tempo rozliczeń rządu PiS, stwierdzając, że po przejęciu władzy przez koalicję Donalda Tuska „nie mamy jeszcze ustabilizowanej sytuacji prawnej, politycznej, ustabilizowanej demokracji, mamy chaos”.
POLECAMY: Wrzosek: Lepszym ministrem sprawiedliwości na czas transformacji byłby Roman Giertych
Na antenie TVP Info przekonywała, że „to nie jest czas, aby ściśle w sposób pozytywistyczny trzymać się litery prawa”. Wrzosek wyraziła również opinię, że lepszym ministrem sprawiedliwości byłby Roman Giertych, argumentując, że „Adam Bodnar jest wybitnym prawnikiem, idealnym na czas spokoju. Natomiast mamy okres, jeśli użyć terminologii wojskowej, 'powojenny'”.
Roman Giertych odpowiedział na te słowa na platformie X, pisząc: „Radzę pani Prokurator, aby w sprawie obsady rządu Donalda Tuska zaufała Donaldowi Tuskowi”.
Reakcja Adama Bodnara: lojalność w relacjach służbowych
Wypowiedzi Wrzosek nie pozostały bez echa. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, przyznał, że przyjął jej słowa „z lekkim zaskoczeniem”. W rozmowie z Polsat News podkreślił: „Jestem może staroświecki, ale uważam, że są zasady w relacjach służbowych jak lojalność. To oznacza, że jeśli są zastrzeżenia, to mówi się o nich szefowi”.
Bodnar przypomniał również, że Wrzosek jeszcze miesiąc temu zdecydowała się na przyjęcie delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości. Wcześniej, we wrześniu, złożyła wniosek o odejście z prokuratury, ale po spotkaniu z Bodnarem w październiku zmieniła zdanie i cofnęła wniosek. Następnie została radcą ministra sprawiedliwości do spraw warunków służby prokuratorskiej.
Konsekwencje dla Wrzosek: odwołanie z delegacji
W związku z kontrowersyjnymi wypowiedziami Wrzosek, Bodnar nie wykluczył konsekwencji. Stwierdził: „Są we mnie emocje, ale muszę stać twardo na dwóch nogach. Myślę, że pani prokurator Wrzosek musi sama podjąć decyzję, kim chce być w sferze publicznej”.
Tego samego dnia Wrzosek została odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów. Bodnar przyznał, że w jej wypowiedziach „polityki na pewno jest sporo”, co wskazuje na trudną sytuację w relacjach służbowych.
Podsumowanie: nowe wyzwania dla Ewy Wrzosek
Delegacja Ewy Wrzosek do wydziału zajmującego się przestępczością gospodarczą to zarówno szansa, jak i wyzwanie. Jej doświadczenie i nieustępliwość mogą przyczynić się do skuteczniejszej walki z przestępczością gospodarczą, ale kontrowersje wokół jej osoby mogą wpłynąć na odbiór jej działań. Wrzosek stoi przed trudnym zadaniem pogodzenia obowiązków służbowych z oczekiwaniami społecznymi i politycznymi.
Czy jej nowa rola przyniesie pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – Ewa Wrzosek pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych postaci w polskiej prokuraturze.