Podwyżki emerytur znów mogą być niskie! ZUS opublikował prognozy, które budzą niepokój wśród seniorów. Rosnące koszty emerytur i spadek wysokości waloryzacji świadczeń oznaczają, że emeryci muszą przygotować się na skromniejsze podwyżki w najbliższych latach. Czy to oznacza, że seniorzy będą musieli zacisnąć pasa?
ZUS alarmuje – gigantyczny deficyt w FUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przedstawił raport dotyczący przyszłych wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego finansowane są emerytury. Jak informuje dziennik „Fakt”, w 2029 roku deficyt może sięgnąć 115 mld zł, co wymusi większe dotacje z budżetu państwa.
Niska waloryzacja – seniorzy muszą się przygotować
Raport ZUS ujawnia, że waloryzacja emerytur w najbliższych latach będzie niska. Oznacza to, że podwyżki świadczeń nie będą tak wysokie, jak w poprzednich latach.
Prognozy waloryzacji emerytur w latach 2026-2027:
- 2026 rok: 5,73 proc.
- 2027 rok: 3,97 proc.
Tegoroczna podwyżka wyniesie 5,42 proc.
Jak wyliczana jest waloryzacja emerytur?
Jak podał GUS, inflacja średnioroczna w 2024 roku wyniosła 3,6 proc. To kluczowy wskaźnik do wyliczenia, ile wyniesie marcowa waloryzacja. Do ustalania jej wysokości bierze się poziom inflacji z poprzedniego roku i dodaje 20 procent realnego wzrostu płac z poprzedniego roku.
Z szacunków dr. Łukasza Wacławika z Wydziału Zarządzania AGH w Krakowie wynika, że waloryzacja może wynieść 4,7 proc.
Porównanie z poprzednimi latami
W 2024 roku waloryzacja wyniosła 12,12 proc., a w 2023 roku – 14,8 proc. Widać więc wyraźny trend spadkowy, który niepokoi seniorów.
Przeciętna emerytura w Polsce
3516,95 zł – taka była przeciętna wysokość emerytur i rent wypłacanych przez ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku. To kwota o 16,1 proc. wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Czy seniorzy mają się czego bać?
Mimo prognoz dotyczących niskiej waloryzacji, seniorzy mogą być spokojni o wypłaty, które są zabezpieczone przez państwo. Jednak niskie podwyżki mogą znacząco wpłynąć na poziom życia emerytów, zwłaszcza w obliczu rosnących cen.
Co mogą zrobić seniorzy?
W obliczu niskich podwyżek emerytur seniorzy powinni:
- Racjonalnie zarządzać budżetem domowym.
- Szukać dodatkowych źródeł dochodu, np. poprzez podjęcie pracy dorywczej.
- Korzystać z programów wsparcia dla seniorów.
- Dbać o zdrowie, aby uniknąć kosztów leczenia.
Czy rząd zareaguje?
Sytuacja finansowa seniorów jest trudna i wymaga interwencji rządu. Konieczne jest znalezienie sposobów na zwiększenie dochodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zapewnienie godnych emerytur dla wszystkich seniorów. Czy rząd podejmie odpowiednie kroki? Czas pokaże!