Rabin Shmuley Boteach, znany ze swojej działalności na rzecz promocji judaizmu oraz… koszernych zabawek dla dorosłych, odwiedził Polskę pod koniec stycznia 2024 roku. Jego wizyta związana była z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jednak to nie udział w uroczystościach, a spotkania z polskimi władzami i hierarchami Kościoła Katolickiego wzbudziły największe zainteresowanie.
POLECAMY: Rabin skarży się kardynałowi Rysiowi na kampanię billboardową Brauna
Rabin Shmuley w Pałacu Prezydenckim: Spotkanie z Pierwszą Damą
Rabin Shmuley Boteach nie krył entuzjazmu po spotkaniu z parą prezydencką. W mediach społecznościowych zamieścił nagranie, na którym chwali Pierwszą Damę, Agatę Kornhauser-Dudę, za jej wkład w budowanie relacji polsko-żydowskich. „Rozmowa z Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą. Pierwsza Dama jest Żydówką i cieszy się ogromnym szacunkiem w kraju i za granicą” – napisał w opisie.
POLECAMY: Duda w pałacu prezydenckim za pieniądze podatków zorganizował spotkanie noworoczne z żydami
Shmuley nie omieszkał również podkreślić, że jest „zdumiony”, iż przez ostatnie lata pierwszą damą w Polsce była Żydówka. Choć wyraził nadzieję na kolejne spotkania, to jednak jego wizyta w Polsce wzbudziła nie tylko pozytywne emocje.
Speaking with the First Lady of Poland Agata Kornhauser-Duda 🇵🇱. The First Lady is Jewish and commands immense respect here and abroad. pic.twitter.com/kYEkkza8OT
— Rabbi Shmuley (@RabbiShmuley) January 30, 2025
Kontrowersje wokół rabina: Od koszernego seksu po zabawki dla dorosłych
Kim właściwie jest rabin Shmuley Boteach? To postać, która łączy w sobie wiele ról: duchownego, autora bestsellerów, a także… przedsiębiorcy. W 1999 roku wydał książkę „Koszerny seks: Przepis na namiętność i intymność”, która stała się hitem. Jego zdaniem „namiętne uprawianie miłości prowadzi do intymności”, a pary powinny eksperymentować z różnymi formami zbliżeń.
Shmuley jest również prezesem sklepu z koszernymi artykułami seksualnymi, założonego przez jego córkę. W ofercie znajdują się m.in. lubrykanty, wibratory czy korki analne. Jak sam tłumaczy, „żydowscy mędrcy zezwalają na praktycznie każdą praktykę seksualną między parą małżeńską”.
Thanking President Duda of Poland for his years of friendship with the Jewish community and his personal friendship. pic.twitter.com/A7vI45RIeJ
— Rabbi Shmuley (@RabbiShmuley) January 30, 2025
W lutym 2024 roku „Jerusalem Post” donosił o nowym produkcie firmy Shmuleya – koszernym lubrykancie wyprodukowanym w Izraelu. To jednak nie wszystkim się spodobało. Konserwatywna dziennikarka Candace Owens nazwała działalność rabina „brudną”, co spotkało się z ostrą reakcją Shmuleya. Zarzucił jej antysemityzm, pytając, czy krytyka wynika z faktu, że produkty są wytwarzane w Izraelu.
Spotkanie z polskimi biskupami: Kardynał Ryś w tle
Rabin Shmuley nie ograniczył się do spotkań z władzami świeckimi. Na swoim profilu w serwisie X zamieścił zdjęcie z polskimi biskupami, w tym z kardynałem Grzegorzem Rysiem. To ten sam hierarcha, który niedawno potępił akcję bilboardową europosła Grzegorza Brauna, pytającego: „Chanuka czy Boże Narodzenie? Europo! Wybór należy do ciebie!”.
Spotkanie Shmuleya z polskimi duchownymi wywołało mieszane reakcje. Dla jednych było to symbol pojednania, dla innych – kontrowersyjny krok, biorąc pod uwagę działalność rabina.
With my brothers from the Catholic clergy – #AuschwitzLiberation80 pic.twitter.com/VnZYL4ODcP
— Rabbi Shmuley (@RabbiShmuley) January 29, 2025
Podsumowanie: Wizyta, która pozostawia pytania
Wizyta rabina Shmuleya Boteacha w Polsce była pełna symboli i kontrowersji. Z jednej strony – udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Holokaustu, spotkania z parą prezydencką i polskimi biskupami. Z drugiej – jego działalność biznesowa i poglądy na temat seksualności, które nie wszystkim przypadły do gustu.
Czy takie spotkania służą budowaniu mostów między religiami i kulturami? A może są źródłem kolejnych napięć? Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam.