W ostatnich dniach doszło do ostrej wymiany zdań między szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim a wicemarszałkiem Sejmu Krzysztofem Bosakiem. Powodem była wizyta Bosaka u szefa węgierskiego MSZ Petera Szijjártó. Sikorski zarzucił Bosakowi, że ten zignorował ważne rekomendacje dotyczące relacji polsko-węgierskich. Co dokładnie się wydarzyło i jakie są konsekwencje tego sporu?
Spotkanie Bosaka z Szijjártó: Co było tematem rozmów?
We wtorek w Warszawie Krzysztof Bosak spotkał się z Peterem Szijjártó, szefem węgierskiego MSZ. Jak poinformował Bosak w mediach społecznościowych, rozmowy dotyczyły m.in. współpracy w ramach grupy V4, Trójmorza oraz przyszłości relacji transatlantyckich po ewentualnym zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Polityk podkreślił również, że rozmawiano o przeciwdziałaniu polityce klimatycznej UE, tzw. „zielonemu ładowi” oraz Paktowi Migracyjnemu.
– „Wraz z wiceszefem klubu Konfederacja Michałem Wawrem rozmawialiśmy o tym, jak stawić czoła eurokratom, obronić nasze kraje przed destrukcją polityki klimatycznej, »zielonego ładu«, Paktu Migracyjnego etc.” – przekazał Bosak.
Polityk zaznaczył, że spotkanie miało charakter partyjnej współpracy. Ruch Narodowy, któremu przewodzi Bosak, oraz węgierski Fidesz należą do frakcji „Patrioci dla Europy” w Parlamencie Europejskim. W najbliższą sobotę Bosak weźmie udział w szczycie tej grupy, organizowanym przez premiera Węgier Viktora Orbana w Madrycie.
Za nami dobre spotkanie z szefem węgierskiego MSZ, ministrem Peterem Szijjarto, które odbyło się dziś przy lunchu w rezydencji ambasadora Węgier. Wraz z Wiceszefem klubu Konfederacja @MichalWawer rozmawialiśmy o tym jak stawić czoła eurokratom, obronić nasze kraje przed… pic.twitter.com/KSWelv5DDF
— Krzysztof Bosak 🇵🇱 (@krzysztofbosak) February 4, 2025
Sikorski o Bosaku: „Uznał, że złamie rekomendacje”
Radosław Sikorski nie pozostawił suchej nitki na postawie Bosaka. Szef polskiej dyplomacji wyraził rozczarowanie, że wicemarszałek Sejmu nie poruszył podczas spotkania dwóch kluczowych kwestii: blokady środków z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju, które należą się Polsce za sprzęt dostarczony Ukrainie, oraz niewykonania przez Węgry Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.
– „Pan marszałek Bosak takie rekomendacje otrzymał, ale – jak rozumiem – uznał, że je złamie” – stwierdził Sikorski podczas konferencji ambasadorów Unii Europejskiej w Brukseli. – „To tematy, o których warto rozmawiać z władzami węgierskimi” – dodał.
Sikorski podkreślił, że niezależnie od różnic w konkretnych sprawach, Polska i Węgry muszą ze sobą rozmawiać, aby budować międzynarodową podmiotowość krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W przeciwnym razie, jak zaznaczył, silniejsi gracze będą decydować o przyszłości regionu ponad głowami jego mieszkańców.
Ruch Narodowy i Fidesz: Współpraca w ramach „Patriotów dla Europy”
Krzysztof Bosak, lider Ruchu Narodowego, podkreślił, że współpraca z węgierskim Fideszem ma na celu wzmocnienie pozycji krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Unii Europejskiej. – „Nie ma żadnych racjonalnych podstaw, aby Polska zrywała stosunki z Węgrami. Musimy ze sobą rozmawiać i budować międzynarodową podmiotowość naszych krajów” – zaznaczył.
Polityk ostrzegł również, że brak współpracy między Polską a Węgrami może prowadzić do marginalizacji regionu. – „W innym wypadku silniejsi będą załatwiać wszystko ponad naszymi głowami!” – podkreślił Bosak.
Co dalej z relacjami polsko-węgierskimi?
Spór między Sikorskim a Bosakiem pokazuje, jak różne wizje polityki zagranicznej mają przedstawiciele polskiego rządu i opozycji. Sikorski podkreśla wagę rozmów na temat blokady środków dla Polski oraz współpracy w ramach UE, podczas gdy Bosak skupia się na budowaniu sojuszy z partiami konserwatywnymi w Europie, takimi jak Fidesz.
Czy spotkanie w Madrycie, w którym weźmie udział Bosak, wpłynie na relacje polsko-węgierskie? Jakie będą konsekwencje złamania rekomendacji przez wicemarszałka Sejmu? Te pytania pozostają na razie bez odpowiedzi, ale jedno jest pewne – relacje między Warszawą a Budapesztem będą jednym z kluczowych tematów w najbliższych miesiącach.