Media informują, że w lutym najprawdopodobniej nie dojdzie do głosowania w Sejmie nad uchyleniem immunitetu Zbigniewa Ziobry. To efekt działań sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, która domaga się ukarania byłego ministra sprawiedliwości 30-dniowym aresztem za niestawienie się na posiedzeniu.
POLECAMY: Ziobro poinformował, że opuszcza Polskę. Co zrobi komisja ds. Pegasusa z wnioskiem o areszt
Komisja śledcza ds. Pegasusa: wniosek o areszt
Wniosek o aresztowanie Zbigniewa Ziobry przegłosowano w momencie, gdy polityk znajdował się już w budynku Sejmu. Jednak zgodnie z relacjami, Straż Marszałkowska poleciła mu poczekać kilka minut przed wejściem na salę. Komisja domaga się, aby kolejne przesłuchania odbywały się w obecności polityka doprowadzanego z aresztu.
POLECAMY: Bodnar: Komisja ds. Pegasusa miał prawo wnioskować o areszt dla Ziobry
Kiedy Sejm zajmie się sprawą immunitetu Ziobry?
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia jeszcze w środę rano zapowiadał, że głosowanie nad uchyleniem immunitetu Ziobry mogłoby się odbyć podczas posiedzenia 20-21 lutego. Jednak przewodniczący komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak uważa, że termin ten jest nierealny.
– Przyszłe posiedzenie Sejmu jest nierealnym terminem. Wniosku nie ma u mnie, to znaczy, że jeszcze nie wyszło pismo do Zbigniewa Ziobry. (…) Jego nie ma na terenie kraju. Cudów nie ma. Przy dobrych wiatrach biegniemy do marca – powiedział Urbaniak w rozmowie z RMF FM.
Według doniesień medialnych sejmowa większość popiera wniosek o uchylenie immunitetu Ziobry, co oznacza, że sprawa najpewniej zostanie rozstrzygnięta w kolejnych miesiącach.
Marszałek Hołownia: komisja powinna poczekać
Szymon Hołownia odniósł się do działań komisji śledczej ds. Pegasusa, sugerując, że organ powinien wykazać więcej cierpliwości w doprowadzeniu Zbigniewa Ziobry przed swoje oblicze.
– Wtedy byłaby szansa, żeby to wszystko trwało krócej – zauważył Hołownia. – Miałaby do dyspozycji, zakładam, kilka godzin, w których mogłaby wykazać, że Zbigniew Ziobro łamie prawo i sprawiedliwość w bezczelny sposób – dodał lider Polski 2050.
Podkreślił również:
– Gdyby poczekali, byłoby to wszystko szybsze. Ponieważ nie poczekali, jest trochę dłuższe.
Marszałek Sejmu wyraził chęć jak najszybszego przesłuchania byłego ministra sprawiedliwości.
Sprawa uchylenia immunitetu Zbigniewa Ziobry pozostaje jednym z kluczowych tematów w polskiej polityce. Kolejne tygodnie pokażą, czy Sejm podejmie decyzję w tej sprawie jeszcze w pierwszym kwartale roku.