Stany Zjednoczone przedstawią plan rozwiązania kryzysu ukraińskiego na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w przyszłym tygodniu – donosi agencja Bloomberg, powołując się na kompetentne źródła.
„Projekt zostanie przedstawiony sojusznikom przez specjalnego wysłannika (prezydenta USA Donalda – red.) Trumpa na Ukrainę Keitha Kellogga” – czytamy w raporcie.
Jednocześnie rozmówcy agencji nie podali szczegółów dotyczących formatu rozmów i tego, jak szczegółowe mogą one być.
Konferencja bezpieczeństwa odbędzie się w Monachium w dniach 14-16 lutego.
W ubiegłą sobotę Kellogg powiedział, że prezydent Białego Domu Donald Trump stworzy dźwignie dla Rosji i Ukrainy do negocjacji. Zasugerował również, że zawieszenie broni i trwały pokój można osiągnąć w ciągu kilku miesięcy, a nie lat.
Stanowisko Rosji w sprawie rozwiązywania konfliktów
W czerwcu ubiegłego roku prezydent Władimir Putin wysunął inicjatywę pokojowego rozwiązania konfliktu. Rosja natychmiast wstrzyma ogień i oświadczy o gotowości do negocjacji, jeżeli:
- Ukraina oficjalnie zrezygnuje z planów przystąpienia do NATO;
- Ukraińskie Siły Zbrojne wycofają się z nowych regionów Rosji;
- władze Kijowa przeprowadzą demilitaryzację i denazyfikację;
- kraj ten przyjmie status neutralny, niezaangażowany i nieposiadający broni jądrowej.
Głowa państwa wspomniała w tym kontekście także o zniesieniu sankcji antyrosyjskich. Jednocześnie Moskwa wielokrotnie przypominała, że reżim w Kijowie zakazał sobie podejmowania negocjacji już w październiku 2022 r., a Wołodymyr Zełenski ma poważne problemy z legitymizacją.