Imane Khelif, złota medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu, ponownie znalazła się w centrum burzliwej dyskusji. Tym razem Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) podjęło decyzję o wykluczeniu jej z udziału w nadchodzących Mistrzostwach Świata w Boksie. Decyzja ta wywołała falę komentarzy i pytań dotyczących zasad kwalifikacji oraz etyki w sporcie.
POLECAMY: Imane Khelif jednak mężczyzną? Złota medalistka boksu w ogniu krytyki
Kontrowersje wokół Imane Khelif: Od olimpiady po decyzję IBA
Imane Khelif, która w zeszłym roku zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w kategorii do 66 kilogramów, od dawna jest obiektem spekulacji i oskarżeń. Prezydent USA Donald Trump publicznie skrytykował ją, twierdząc, że jest „mężczyzną, który przeszedł transformację”. Trump, podpisując rozporządzenie wykluczające osoby transpłciowe z rywalizacji sportowej z kobietami, odwołał się m.in. do przypadku Khelif.
Mimo tych zarzutów, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nie podjął działań przeciwko Khelif, pozwalając jej na udział w igrzyskach. Jednak IBA, pozostająca w konflikcie z MKOl, postanowiła działać inaczej.
Decyzja IBA: Khelif nie spełnia warunków
Podczas konferencji prasowej sekretarz generalny IBA, Chris Roberts, ogłosił, że Imane Khelif nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych do udziału w Mistrzostwach Świata w Boksie, które odbędą się w marcu w serbskim Niszu.
– Imane Khelif nie spełnia warunków do udziału w World Championships. Nie spełnia kryteriów kwalifikacyjnych – powiedział Roberts, cytowany przez portal boxingnewsonline.net. – Nasze przepisy techniczne jasno określają wymagania i kryteria kwalifikacji do zawodów. Losowo przeprowadzamy testy i będziemy testować również tutaj podczas World Championships – dodał.
To nie pierwszy raz, gdy IBA podjęła decyzję przeciwko Khelif. W 2023 roku organizacja zdyskwalifikowała ją tuż przed finałem Mistrzostw Świata, po tym jak w półfinale pokonała niepokonaną Rosjankę Azalię Aminiewę. Umar Kremlow, przewodniczący IBA, stwierdził wówczas, że decyzja została podjęta na podstawie testów DNA, które miały wykazać, że Khelif posiada chromosomy XY.
Burzliwa reakcja świata sportu
Decyzja IBA wywołała mieszane reakcje. Z jednej strony, organizacja podkreśla, że działa zgodnie z przepisami, które mają zapewnić uczciwą rywalizację. Z drugiej strony, krytycy wskazują na brak przejrzystości i potencjalne uprzedzenia wobec Khelif.
– To nie tylko kwestia zasad, ale także etyki – komentuje jeden z ekspertów. – Sport powinien być przestrzenią, w której wszyscy zawodnicy są traktowani sprawiedliwie, bez względu na ich historię czy tożsamość.
Co dalej z karierą Imane Khelif?
Wykluczenie z Mistrzostw Świata to kolejny trudny moment w karierze Imane Khelif. Mimo że MKOl nadal uznaje jej osiągnięcia, decyzja IBA może wpłynąć na jej przyszłość w boksie. Khelif nie skomentowała jeszcze najnowszych doniesień, ale jej fani i zwolennicy wyrażają solidarność, podkreślając, że sport powinien być wolny od dyskryminacji.
Podsumowanie
Decyzja IBA o wykluczeniu Imane Khelif z Mistrzostw Świata w Boksie wzbudza poważne kontrowersje i stawia pytania o przyszłość zasad kwalifikacji w sporcie. Czy organizacje sportowe powinny kierować się wyłącznie wynikami badań biologicznych, czy też uwzględniać szerszy kontekst etyczny i społeczny? To pytanie pozostaje otwarte, a sprawa Khelif z pewnością będzie jeszcze długo komentowana.