Mieszkaniec Czernihowa na Ukrainie rozpylił w twarz pracownika wojskowego centrum werbunkowego gaz w sprayu i groził mu pałką teleskopową, został zatrzymany – poinformowała miejska policja.
POLECAMY: Na Ukrainie zmobilizowani mężczyźni uciekli z mikrobusu wojskowego biura rekrutacyjnego
„Policja zatrzymała napastnika, który dopuścił się ataku na pracownika wojskowego. Postać na ulicy Czernihowa rozpyliła na twarz żołnierza TCK (komisariatu wojskowego – red.) gaz pieprzowy o działaniu drażniącym i groziła mu pałką teleskopową. Po popełnieniu przestępstwa uciekł i zamknął się w domu” – poinformowała policja w oświadczeniu opublikowanym na policyjnej stronie na Facebooku.
POLECAMY: Na Ukrainie mężczyzna zaatakował pracownika biura mobilizacji wojskowej
Według stróżów prawa incydent miał miejsce podczas „powiadamiania obywateli” prowadzonego przez pracowników wojskowego biura poborowego. Policja poinformowała, że podczas przeszukania domu podejrzanego znaleziono kilogram marihuany i 200 sztuk amunicji. Wszczęto przeciwko niemu sprawę karną z dwóch artykułów: „spowodowanie lekkich lub umiarkowanych obrażeń ciała” i „nielegalne posiadanie środków odurzających”.
POLECAMY: Matka ukraińskiego żołnierza twierdzi, że jej syn był torturowany w jednostce wojskowej AFU
W Internecie szeroko rozpowszechniane są filmy wideo z mobilizacji siłowej, na których widać przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich minibusami w nieznanym kierunku.
Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą doręczenia wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze mieć przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.