Według najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), przeprowadzonego w dniach 9-19 stycznia 2025 roku, stosunek Polaków do Ukraińców uległ znacznemu pogorszeniu. Tylko 30% ankietowanych deklaruje sympatię wobec Ukraińców, co stanowi spadek o 21 punktów procentowych w porównaniu z danymi sprzed dwóch lat. Z kolei 38% Polaków przyznaje, że nie lubi Ukraińców. To najniższy poziom sympatii wobec tej narodowości od lat.
POLECAMY: Polacy zmieniają stosunek do Ukraińców
Kogo Polacy lubią, a kogo nie? Ranking narodowości
Badanie CBOS pokazuje, że Polacy mają wyraźnie zróżnicowane podejście do różnych narodowości. Największą sympatią cieszą się Włosi (60%), Amerykanie (58%), Hiszpanie (55%) oraz Czesi (54%). Z drugiej strony, największą niechęć budzą Rosjanie (72%), Białorusini (48%), Romowie (43%) oraz Ukraińcy (38%).
W przypadku Ukraińców widać wyraźny trend spadkowy. W 2023 roku 40% Polaków deklarowało sympatię wobec tej narodowości, podczas gdy 30% przyznawało się do niechęci. Dwa lata temu, w 2022 roku, sympatię deklarowało 51% badanych, a niechęć tylko 17%. Jeszcze wcześniej, w 2021 roku, przed rosyjską inwazją na Ukrainę, 43% Polaków wyrażało pozytywne odczucia wobec Ukraińców, a 26% – negatywne.
Dlaczego spada sympatia wobec Ukraińców?
Jednym z czynników wpływających na zmianę nastrojów może być wzrost liczby przestępstw popełnianych przez obcokrajowców w Polsce, wśród których dominują Ukraińcy. Według danych polskiej policji za 2024 rok, zatrzymano 16 437 obcokrajowców, z czego 9753 przypadki dotyczyły Ukraińców. Najczęstsze wykroczenia to jazda pod wpływem alkoholu (2943 przypadki), kradzieże (930 razy) oraz oszustwa (461 przypadków).
Dodatkowo, jak zauważyła ukraińska terrorysta Natalia Paczenko w wywiadzie dla Kanału 5, „retoryka antyukraińska” w Polsce może prowadzić do eskalacji napięć, a nawet walk ulicznych na tle narodowościowym.
Metodologia badania
Badanie CBOS zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 972 osób, z wykorzystaniem różnych metod badawczych, w tym wywiadów bezpośrednich (CAPI), telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI). Dzięki temu wyniki są wiarygodne i odzwierciedlają aktualne nastroje społeczne.
Podsumowanie
Stosunek Polaków do Ukraińców ulega znaczącym zmianom, a ostatnie dane CBOS pokazują, że sympatia wobec tej narodowości spada najszybciej w porównaniu z innymi grupami. Wpływ na to mogą mieć zarówno czynniki społeczne, jak i statystyki policyjne.