Najnowszy sondaż przeprowadzony przez pracownię Opinia24 na zlecenie Radia Zet pokazuje, że więcej Polaków popiera niż odrzuca włączenie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej. Jednak wyniki ujawniają również wyraźne podziały polityczne wśród respondentów. Kto jest za, a kto przeciw? Sprawdź, co mówią liczby i jakie są główne argumenty obu stron.
POLECAMY: „Mamy ich dość”. Polacy zmieniają nastawienie do Ukraińców
Większość Polaków za przyjęciem Ukrainy do NATO
Ankietowanym zadano pytanie: „Za granicą Polski, w Ukrainie toczy się wojna. Czy uważa Pan/Pani, że należy przyjąć Ukrainę do NATO?”. Wyniki są następujące:
- 15% respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”,
- 32% – „raczej tak”,
- 17% – „zdecydowanie nie”,
- 16% – „raczej nie”,
- 19% nie ma zdania na ten temat.
Łącznie 47% Polaków popiera członkostwo Ukrainy w NATO, podczas gdy 34% jest przeciw. Pozostali nie mają wyrobionej opinii.
POLECAMY: Polacy zmieniają stosunek do Ukraińców
Unia Europejska dla Ukrainy? Polacy są podzieleni
Drugie pytanie dotyczyło członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej: „Za granicą Polski w Ukrainie toczy się wojna. Czy uważa Pan/Pani, że po wojnie należy przyjąć Ukrainę do Unii Europejskiej?”. Tutaj wyniki są podobne:
- 13% ankietowanych wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”,
- 35% – „raczej tak”,
- 18% – „zdecydowanie nie”,
- 16% – „raczej nie”,
- 18% nie ma zdania.
W sumie 48% Polaków uważa, że Ukraina powinna dołączyć do UE, podczas gdy 34% jest przeciw.
Wyborcy Trzaskowskiego mówią „tak”, sympatycy Mentzena „nie”
Sondaż ujawnia wyraźne różnice w postawach w zależności od preferencji politycznych. Największymi zwolennikami przyjęcia Ukrainy do NATO i UE są wyborcy kandydata KO na prezydenta, Rafała Trzaskowskiego. Z kolei najwięcej przeciwników tej propozycji znajduje się wśród sympatyków kandydata Konfederacji, Sławomira Mentzena.
Metodologia badania
Sondaż został przeprowadzony metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 23-29 stycznia 2025 r. Wyniki procentowe zaokrąglono do pełnych wartości.
Podsumowanie
Wyniki sondażu pokazują, że Polacy są podzieleni w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO i UE. Choć większość opowiada się za przyjęciem Ukrainy do tych struktur, to wyraźne różnice widać wśród wyborców różnych opcji politycznych. Czy te wyniki wpłyną na przyszłe decyzje rządu? Czas pokaże.