Wrocław stał się areną gorącej debaty po wizycie żołnierzy ukraińskiej Brygady Azow. Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta RP, złożył zawiadomienie do prokuratury, zarzucając propagowanie totalitarnych ideologii. Sprawa wzbudza emocje nie tylko wśród polityków, ale także wśród społeczności lokalnej i kibiców.
POLECAMY: Wrocławskie stowarzyszenia oburzone planową paradą Brygady „Azow” we Wrocławiu
Wizyta Brygady Azow we Wrocławiu – co się wydarzyło?
W poniedziałek we Wrocławiu odbyło się spotkanie z żołnierzami ukraińskiej 12. Brygady Specjalnego Przeznaczenia Azow. Wydarzenie zorganizował Konsulat Generalny Ukrainy w związku z trzecią rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
– Brygada Azow to jednostka, która wykazała się profesjonalizmem, determinacją i odwagą w obliczu rosyjskiej agresji – podkreślił wrocławski Konsulat Generalny Ukrainy, cytowany przez portal Tu Wrocław.
Kontrowersje wokół Brygady Azow – zarzuty i protesty
Jednak wizyta żołnierzy Azowa nie przeszła bez echa. Organizacje społeczne, w tym Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”, wyraziły sprzeciw wobec obecności Brygady Azow we Wrocławiu. Podkreślają, że jednostka ta jest oskarżana o odwoływanie się do symboliki faszystowskiej i neonazistowskiej, a także o zbrodnie na jeńcach wojennych i ludności cywilnej.
– Pod naszymi wpisami dotyczącymi Azowa pojawiły się komentarze sugerujące, że zarzuty wobec pułku są inspirowane przez Rosję. Nic bardziej mylnego, bowiem liczne oskarżenia wobec Azowa pochodzą od zachodnich polityków, organizacji pozarządowych i mediów – czytamy we wpisie Stowarzyszenia na portalu X.
Pod naszymi wpisami dotyczącymi Azowa pojawiły się komentarze sugerujące, że zarzuty wobec pułku są inspirowane przez Rosję. Nic bardziej mylnego, bowiem liczne oskarżenia wobec Azowa pochodzą od zachodnich polityków, organizacji pozarządowych i mediów. Oto niektóre z nich:
— Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” (@WspolnotaPamiec) February 17, 2025
– W… pic.twitter.com/2warMjQGTI
Stowarzyszenie przypomina, że dowody na nazistowskie fascynacje członków Azowa pojawiły się m.in. w reportażach norweskiej stacji TV2 oraz niemieckiej ZDF. W 2016 roku Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka zarzucał Azowowi zbrodnie wojenne, w tym szaber, bezprawne zatrzymania i tortury.
Grzegorz Braun składa zawiadomienie do prokuratury
Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta RP, poinformował na portalu X, że wraz z Konfederacją Korony Polskiej złożył zawiadomienie do prokuratury. Dotyczy ono działań, które mogą wyczerpywać znamiona przestępstwa propagowania totalitarnych ustrojów i pochwalania zbrodniczych organizacji.
– Nie możemy milczeć, gdy na naszą ziemię zapraszani są ludzie, którzy mają na sumieniu zbrodnie i propagują ideologie sprzeczne z naszymi wartościami – podkreślił Braun.
#StopBanderyzacjiPolski👇 Konfederacja @KoronyPolskiej składa zawiadomienie do prokuratury ws. działań wyczerpujących znamiona przestępstwa (zabronionego kodeksowo i konstytucyjnie) propagowania totalitarnych ustrojów i pochwalania zbrodniczych organizacji #Braun2025🇵🇱 https://t.co/lDKfwpcMMy
— Grzegorz Braun (@GrzegorzBraun_) February 17, 2025
Kibice Śląska Wrocław: „Mamy dość!”
Protest przeciwko wizycie Brygady Azow wyraziło również Stowarzyszenie Kibiców Śląska Wrocław. W swoim oświadczeniu zatytułowanym „Mamy dość! Nie dla Azowa we Wrocławiu!” kibice podkreślili, że nie zgadzają się na idealizowanie obcych wojsk z tradycjami opartymi na antypolskiej historii.
– To skandal, że kraj, który kultywuje banderowskich ludobójców, nie chce ekshumować ich polskich ofiar, ma czelność zapraszać na naszą ziemię ukraińskich nacjonalistów z Brygady Azow – czytamy w stanowisku kibiców.