Śmierć Andrzeja Potockiego, byłego posła na Sejm I, II i III kadencji, filozofa oraz działacza społecznego, wstrząsnęła środowiskiem politycznym i akademickim. Kancelaria Sejmu poinformowała, że Potocki zmarł nagle, choć przyczyny śmierci nie zostały ujawnione. Jego życie i działalność pozostawiają po sobie trwały ślad w historii polskiej polityki i społeczeństwa.
Kim był Andrzej Potocki?
Andrzej Potocki to postać nietuzinkowa – filozof, nauczyciel akademicki, polityk i społecznik. Ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie pracował jako wykładowca na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jego zaangażowanie w działalność polityczną rozpoczęło się w latach 80., kiedy to był aktywnym członkiem Konfederacji Polski Niepodległej oraz NSZZ „Solidarność”.
Po przemianach 1989 roku współtworzył Ruch Obywatelski – Akcję Demokratyczną, a później działał w strukturach Unii Demokratycznej i Unii Wolności, pełniąc funkcję rzecznika prasowego. Jego kariera polityczna obejmowała trzykrotne wybory do Sejmu z okręgu gliwickiego – w 1991 i 1993 roku z list Unii Demokratycznej oraz w 1997 roku z list Unii Wolności.
Działalność międzynarodowa i społeczna
Potocki nie ograniczał się jedynie do polityki krajowej. W latach 2002-2003 współpracował z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), uczestnicząc w misjach na Bałkanach. Jego zaangażowanie w sprawy europejskie zaowocowało również funkcją wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Demokratycznej, którą pełnił w latach 2012-2023.
Był również aktywnym członkiem licznych organizacji społecznych, w tym Towarzystwa Europa, Amnesty International oraz Polskiego Towarzystwa Sinologicznego. W latach 2000-2001 przewodził klubowi sportowemu Piast Gliwice, a od 2012 do 2016 roku pełnił funkcję prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej.
Polityk z pasją
W trakcie swojej kariery parlamentarnej Andrzej Potocki angażował się w prace licznych komisji sejmowych. W I kadencji pracował w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu. W II kadencji zasiadał w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, a w III kadencji był wiceprzewodniczącym tej komisji oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych.
Jego wszechstronne zainteresowania i zaangażowanie w różne dziedziny życia publicznego sprawiły, że był ceniony zarówno przez współpracowników, jak i przeciwników politycznych.
Nagła śmierć i reakcje
Przyczyny śmierci Andrzeja Potockiego nie zostały ujawnione. Paweł Piskorski, były prezydent Warszawy i poseł na Sejm, skomentował: „Odszedł nagle”. Te słowa podkreślają zaskoczenie i smutek, jakie towarzyszą odejściu tak wybitnej postaci.
Podsumowanie
Andrzej Potocki pozostanie w pamięci jako człowiek wielu talentów i pasji – filozof, polityk, społecznik i miłośnik sportu. Jego wkład w rozwój polskiej demokracji oraz zaangażowanie w sprawy międzynarodowe i społeczne na zawsze zapiszą się w historii.
Z najgłębszym żalem żegnam drogiego przyjaciela Andrzeja Potockiego, który odszedł nagle. Andrzej był jednym z najbardziej znanych i cenionych polityków pierwszych dekad III Rzeczypospolitej, członkiem UD, UW i SD , wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Demokratycznej. RiP pic.twitter.com/fdocqdzoy6
— Paweł Piskorski (@Piskorski_Pawel) February 16, 2025
Z olbrzymim bólem żegnam Andrzeja Potockiego, byłego prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej @OSHiSPN, który zmarł w wieku lat 60.
— Artur Fortuna (@FortArt) February 16, 2025
Dobranoc Andrzeju. pic.twitter.com/mZHDJdVh6m