Niemieckie władze postanowiły działać szybciej w kwestii odsyłania imigrantów, którzy powinni przechodzić postępowanie azylowe w innych krajach Unii Europejskiej. Od 1 marca 2024 roku w Eisenhüttenstadt, mieście położonym tuż przy granicy z Polską, rozpocznie działalność nowy ośrodek dla imigrantów objętych tzw. konwencją dublińską. To kolejny krok w zaostrzaniu polityki migracyjnej Niemiec, która stała się jednym z kluczowych tematów przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.
POLECAMY: Niemiecka prasa: Polska w przeciwieństwie do Włoch przyjmuje każdego migranta z Berlina
„Łóżko, chleb i mydło” – restrykcyjne zasady w nowym ośrodku
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser oraz szefowa resortu spraw wewnętrznych landu Brandenburgia Katrin Lange podpisały porozumienie dotyczące utworzenia ośrodka w Eisenhüttenstadt. Jak podkreśliła Faeser, celem jest przyspieszenie procedur odsyłania imigrantów do krajów, w których powinni ubiegać się o azyl.
„Jeżeli ludzie przyjeżdżają do Niemiec, pomimo iż powinni przejść postępowanie azylowe w innym kraju UE, to trzeba ich szybciej odsyłać” – powiedziała niemiecka minister.
Imigranci trafiający do nowego ośrodka będą podlegać restrykcyjnym zasadom. Zostaną pozbawieni świadczeń pieniężnych, a ich pobyt będzie ograniczony do podstawowych potrzeb, zgodnie z zasadą „łóżko, chleb i mydło”. Ma to zniechęcić ich do ponownego przyjazdu do Niemiec. Odesłanie do Polski, które ma nastąpić w ciągu maksymalnie dwóch tygodni, ma być priorytetem.
Konwencja dublińska a wyzwania w praktyce
Konwencja dublińska stanowi, że wniosek o azyl powinien być rozpatrywany w pierwszym kraju UE, do którego dotarł imigrant. Jeśli osoba ubiegająca się o azyl przemieszcza się do innego państwa i tam ponownie składa wniosek, pierwszy kraj jest zobowiązany do jej przyjęcia z powrotem. Jednak w praktyce procedura ta napotyka na liczne trudności.
W Niemczech spory kompetencyjne między władzami centralnymi a landami często prowadzą do przekraczania sześciomiesięcznego terminu na złożenie wniosku o odesłanie. Nowy ośrodek w Eisenhüttenstadt ma usprawnić ten proces, szczególnie w przypadku imigrantów, którzy powinni być odesłani do Polski.
„Ze względu na dobre kontakty Brandenburgii z sąsiednimi województwami Polski, punktem ciężkości działalności ośrodka w Eisenhüttenstadt ma być odsyłanie imigrantów do Polski” – czytamy w komunikacie prasowym niemieckiego MSW.
Współpraca z Polską kluczem do sukcesu
Aby przyspieszyć procedury, Centralny Urząd do Spraw Cudzoziemców Brandenburgii będzie ściśle współpracował z polskimi urzędami. Jak podkreśliła minister Faeser, dialog między oboma krajami układa się dobrze.
Eisenhüttenstadt nie jest pierwszym tego typu ośrodkiem w Niemczech. Podobna placówka działa już w Hamburgu. Nowy ośrodek w Brandenburgii będzie dysponował 250 miejscami w dwóch budynkach. Imigranci nie będą przemieszczani w głąb kraju, gdzie czekaliby miesiącami na rozpatrzenie wniosku, lecz pozostaną w ogrodzonym obiekcie. Będą musieli zgłaszać każde wyjście i powrót, co ma zwiększyć kontrolę nad ich pobytem.
Polityka migracyjna w centrum debaty przed wyborami
Polityka migracyjna stała się jednym z najważniejszych tematów przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, zaplanowanymi na 23 lutego 2024 roku. Opozycja krytykuje rząd kanclerza Olafa Scholza za brak skuteczności w walce z nielegalną imigracją i domaga się zaostrzenia przepisów.
W 2023 roku Niemcy wystąpiły do innych krajów UE o przyjęcie 74 tys. imigrantów, uzyskując zgodę na odesłanie 44 tys. osób. Jednak w rzeczywistości tylko niespełna 6 tys. osób zostało odesłanych. Nowe ośrodki dublińskie, które mają powstać we wszystkich 16 landach Niemiec, mają poprawić te statystyki.
Podsumowanie
Nowy ośrodek w Eisenhüttenstadt to kolejny element zaostrzania polityki migracyjnej Niemiec. Restrykcyjne zasady i przyspieszone procedury mają zniechęcić imigrantów do nielegalnego przekraczania granic i zapewnić szybsze odsyłanie ich do krajów, w których powinni ubiegać się o azyl. Współpraca z Polską oraz dobre relacje między Brandenburgią a polskimi województwami mają kluczowe znaczenie dla skuteczności tych działań.