Lubelska prokuratura postawiła zarzuty 34-letniemu Białorusinowi Ivanowi B. oraz 51-letniemu Ukraińcowi Oleksiiowi V. w związku z organizowaniem przemytu imigrantów z Białorusi do Polski. Mężczyźni zostali zatrzymani wraz z grupą 12 Syryjczyków, którzy przepłynęli rzekę Bug na pontonie. Sprawa ujawnia skalę nielegalnych działań na granicy polsko-białoruskiej oraz metody wykorzystywane przez przemytników
Zarzuty i działania oskarżonych
Według rzecznika Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Agnieszki Kępki, obaj mężczyźni odpowiadają za kilkunastokrotne organizowanie nielegalnego przekraczania granicy przez co najmniej kilkadziesiąt osób. Działali oni od maja do września 2024 roku, współpracując z innymi osobami na terenie województwa lubelskiego.
Śledczy ustalili, że Oleksii V. i Ivan B. przyjeżdżali samochodem osobowym w rejon granicy na polecenie nieustalonej osoby. Ich zadaniem było odbieranie obcokrajowców, a następnie przewożenie ich w głąb Polski, głównie w kierunku Niemiec.
Jak wpadli przemytnicy?
Strażnicy graniczni zauważyli dwa samochody, którymi kierowali oskarżeni. W tym samym czasie z lasu wybiegli dwaj Syryjczycy, którzy prowadzili większą grupę migrantów. Jak podkreśla Agnieszka Kępka, Syryjczycy wskazali, że ich celem było dotarcie do Niemiec, a podróżowali przez Rosję i Białoruś. W pobliżu granicy polsko-białoruskiej dołączyli do grupy 12 osób, które przepłynęły Bug na pontonie.
Metody werbowania i działania w internecie
Prokuratura zwraca uwagę, że oskarżeni aktywnie działali w internecie, oferując wynagrodzenie osobom gotowym przewozić migrantów. Ich ogłoszenia przyciągały zarówno kierowców, jak i migrantów szukających sposobu na przedostanie się do Europy Zachodniej.
Skala zjawiska przemytu imigrantów
Z danych przedstawionych przez prokuraturę wynika, że cudzoziemcy stanowią aż 80% zatrzymanych w I kwartale 2024 roku przemytników. Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy i Białorusi. Ta statystyka pokazuje, jak poważnym problemem jest nielegalny przemyt ludzi na granicy polsko-białoruskiej.
Podsumowanie
Sprawa Ivana B. i Oleksii V. to kolejny przykład zorganizowanego przemytu imigrantów, który stanowi wyzwanie dla polskich służb granicznych i prokuratury. Działania oskarżonych, polegające na wykorzystywaniu sieci internetowej i współpracy z nieustalonymi osobami, pokazują, jak skomplikowane są metody przemytników. Wymaga to wzmożonych działań ze strony służb, aby skutecznie przeciwdziałać tego typu przestępczości.