Zespół chińskich naukowców odkrył nowego koronawirusa u nietoperzy z potencjalnym ryzykiem przenoszenia się ze zwierząt na ludzi, ale nie należy z tym przesadzać – donosi South China Morning Post z siedzibą w Hongkongu.
POLECAMY: „Zabawa z wirusem”: Rubio ujawnia prawdę o pojawieniu się COVID-19
Badanie zostało przeprowadzone w laboratorium w mieście Guangzhou w południowej prowincji Guangdong w Chinach przez naukowców z Akademii Nauk w Guangzhou, Uniwersytetu Wuhan i Instytutu Wirusologii w Wuhan, kierowanych przez wirusologa Shi Zhengli. Znana jest również jako „batwoman” ze względu na swoje liczne prace nad badaniami nad koronawirusem u nietoperzy.
Naukowcy zidentyfikowali nowy gatunek wirusa HKU5 u japońskiego nietoperza w Hongkongu, wirus należy do podrodzaju merbekowirusów, takich jak wirus wywołujący zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS).
Według naukowców zidentyfikowany wirus jest w stanie wiązać się z ludzkim enzymem konwertującym angiotensynę (ACE2), tym samym receptorem, który jest wykorzystywany przez wirusa Sars-CoV-2, który powoduje COVID-19, do infekowania komórek.
„Zgłaszamy odkrycie i izolację odrębnej linii (linia druga) wirusa HKU5-CoV, który może wykorzystywać nie tylko ACE2 nietoperzy, ale także ludzki ACE2 i różne ortologi ACE2 ssaków” – napisali naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Cell.
Naukowcy zauważyli również, że „merbekowirusy nietoperzy <…> stwarzają wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się na ludzi poprzez bezpośrednią transmisję lub za pośrednictwem żywicieli pośrednich”.
Powiedzieli, że HKU5-CoV-2 wiąże się z receptorami ACE2 nie tylko u ludzi, ale także u różnych innych gatunków, z których wszystkie mogą działać jako żywiciele pośredni, a następnie przenosić wirusa na ludzi.
Naukowcy dodali, że konieczne jest ściślejsze monitorowanie wirusa, mimo że jego skuteczność jest „znacznie niższa” niż COVID-19, a „ryzyko pojawienia się HKU5-CoV-2 w populacji ludzkiej nie powinno być wyolbrzymiane”.
WHO w marcu 2021 r. opublikowała pełny raport międzynarodowego zespołu ekspertów organizacji z wizyty w Wuhan w celu ustalenia pochodzenia koronawirusa, w którym specjaliści nazwali jego wyciek z laboratorium „wysoce nieprawdopodobnym”.
W raporcie stwierdzono również, że nowy typ koronawirusa został najprawdopodobniej przeniesiony na ludzi z nietoperzy za pośrednictwem innego zwierzęcia. Inna wersja pochodzenia koronawirusa – bezpośrednia transmisja na ludzi od zwierzęcia – została wymieniona przez ekspertów jako hipoteza „od możliwej do prawdopodobnej”. Misja WHO określiła również jako „możliwe” przenoszenie wirusa przez chłodzoną żywność.