Długotrwałość postępowań sądowych skłania niekiedy strony do składania skarg na przewlekłość postępowania. W razie stwierdzenia, że postępowanie faktycznie toczy się opieszale, strona może liczyć na uzyskanie od Skarbu Państwa kwoty pieniężnej – nawet 20 000 zł.
Jacek złożył pozew do sądu w sprawie o zapłatę. Od wniesienia pozwu upłynął już rok, jednak poza doręczeniem stronie pozwanej odpisu pozwu, w sprawie nie zostały podjęte przez sąd żadne czynności. W takiej sytuacji Jacek może złożyć skargę na przewlekłość postępowania sądowego.
Skarga na przewlekłość postępowania
Instytucję skargi na przewlekłość postępowania reguluje ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.
Skargę taką można skutecznie złożyć, jeżeli postępowanie zmierzające do wydania rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia istotnych okoliczności faktycznych i prawnych. Skarga przysługuje również w sprawach egzekucyjnych. Skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy nastąpiła przewlekłość postępowania, wnosi się w toku postępowania w sprawie. Nie jest dopuszczalne wniesienie skargi, jeżeli postępowanie zostało już prawomocnie zakończone.
Skargę składa się do sądu, przed którym toczy się postępowanie. Sądem właściwym do rozpoznania skargi jest sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie. W przypadku postępowania przed sądem rejonowym, skargę rozpozna sąd okręgowy, natomiast w przypadku postępowania przed sądem okręgowym, właściwy do rozpoznania sprawy będzie sąd apelacyjny.
Skarga powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego. Oznacza to, że po pierwsze w skardze należy oznaczyć sąd, do którego skarga jest skierowana oraz wskazać imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników. Trzeba również oznaczyć rodzaj pisma, a więc, że jest to skarga na przewlekłość postępowania. W dalszej części skargi należy zawrzeć żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie, której skarga dotyczy oraz przytoczyć okoliczności uzasadniającej to żądanie. Brak wyraźnego zawarcia w skardze żądania stwierdzenia przewlekłości postępowania będzie skutkował odrzuceniem skargi, bez wezwania skarżącego do poprawienia skargi. Skargę należy własnoręcznie podpisać.
Skarga podlega opłacie sądowej w wysokości 200 złotych. Uwzględniając lub odrzucając skargę, sąd z urzędu zwraca uiszczoną od niej opłatę.
Istota przewlekłości postępowania
W toku postępowania wywołanego skargą na przewlekłość postępowania sąd rozpoznający skargę ocenia terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd w toku postępowania co do meritum. Dokonując tej oceny, uwzględnia się łączny dotychczasowy czas postępowania od jego wszczęcia do chwili rozpoznania skargi, a także charakter sprawy, stopień faktycznej i prawnej jej zawiłości, znaczenie dla strony, która wniosła skargę, rozstrzygniętych w niej zagadnień oraz zachowanie się stron, a w szczególności strony, która zarzuciła przewlekłość postępowania.
Uwzględniając skargę, sąd na żądanie skarżącego przyznaje od Skarbu Państwa, a w przypadku skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego przez komornika sądowego – od komornika sądowego, sumę pieniężną w wysokości od 2000 do 20 000 zł.
Informacje zawarte na stronie stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych.
Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!
Podstawa prawna: