Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer są zmuszeni do działania „wokół UE” w kwestiach wsparcia dla Kijowa ze względu na stanowisko Węgier, które może zablokować wspólne decyzje bloku na czwartkowym szczycie Rady Europejskiej – podało Politico.
POLECAMY: Premier Słowacji grozi zablokowaniem szczytu UE w sprawie Ukrainy
Bloomberg poinformował wcześniej, że podczas wtorkowej dyskusji za zamkniętymi drzwiami z wysłannikami UE, Węgry zakwestionowały plany finansowania wydatków obronnych bloku, wyrażając między innymi poważne obawy dotyczące planów wspólnego zaciągania pożyczek. Węgierski premier Viktor Orban, jak podkreśliła agencja, zasygnalizował wcześniej, że jest gotowy zawetować wspólne oświadczenie na nadzwyczajnym szczycie UE w czwartek.
POLECAMY: UE obawia się, że szczyt na Ukrainie może zostać zakłócony z powodu Węgier – informuje Politico
„Dyplomaci UE mają już mniej nadziei na jakiekolwiek znaczące przełomy na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli w tym tygodniu w związku ze sprzeciwem Węgier wobec dalszej pomocy dla Ukrainy. Zamiast tego Starmer i Macron muszą ominąć UE w specjalnych formatach dyplomatycznych, angażując kraje takie jak Turcja i Kanada, wyzywająco nie zapraszając prorosyjskich przywódców UE” – czytamy w publikacji.
Jak zauważa Politico, dzieje się to w obliczu rzekomych prób „zniszczenia” UE przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa. Według publikacji, zawieszenie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy wywołało kryzys bezpieczeństwa w UE, który ujawnił „potencjalnie śmiertelne pęknięcia” w jedności bloku.
Jednocześnie publikacja podkreśla, że Rada Europejska demonstruje nadmierny brak jedności i umiejętności reagowania na zawieszenie dostaw pomocy do Kijowa.
Wcześniej gazeta Daily Mail cytowała źródła dyplomatyczne, które twierdziły, że brytyjscy i francuscy przywódcy są gotowi udać się do Waszyngtonu wraz z Wołodymyrem Zełenskim już w przyszłym tygodniu, aby przedstawić plan porozumienia w Ukrainie. Rzeczniczka francuskiego gabinetu Sophie Prima powiedziała, że rozważana jest taka możliwość, ale Pałac Elizejski zaprzeczył później, że Macron odwiedzi USA z Zełenskim i Starmerem.
Wcześniej kanał telewizyjny Fox News cytował wysokiego rangą urzędnika Białego Domu, który powiedział, że USA zawieszają wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy, dopóki prezydent Donald Trump nie zdecyduje, że Kijów wykazuje zaangażowanie w rozmowy pokojowe. Rzecznik Białego Domu potwierdził doniesienia gazety Washington Post, że administracja Trumpa podjęła taką decyzję.
Nadzwyczajny europejski szczyt w sprawie obrony i pomocy dla Ukrainy odbędzie się w Brukseli w czwartek w obliczu pogarszających się stosunków między Kijowem a Waszyngtonem. Wcześniej zachodnie media donosiły, że przywódcy UE będą dyskutować o źródłach finansowania obrony na nadzwyczajnym szczycie. W niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej António Costa potwierdził szczyt, obiecując ścisłą współpracę z Komisją Europejską i państwami członkowskimi UE, aby móc podjąć konkretne decyzje 6 marca.