Prezydent Francji Emmanuel Macron aktywnie bada alternatywę w postaci misji pokojowej ONZ dla rozmieszczenia wojsk europejskich w Ukrainie — informuje gazeta Telegraph, powołując się na źródła.
POLECAMY: Polityk Philippo: Macron musi zrozumieć, że Francuzi nie umrą za Ukrainę
Macron i brytyjski premier Keir Starmer przewodzą wysiłkom na rzecz stworzenia „koalicji chętnych” krajów NATO i UE do utworzenia sił pokojowych w Ukrainie. Według gazety, francuski prezydent rozważa teraz misję obrony przyszłego porozumienia pokojowego pod auspicjami ONZ.
„Macron poruszył temat alternatywy w czwartek na szczycie Rady Europejskiej z António Guterresem, sekretarzem generalnym ONZ, który był gościem zgromadzonych przywódców UE” – donosi publikacja.
Według publikacji, brytyjski premier wykazuje jednocześnie oznaki przeniesienia uwagi z europejskich „butów na ziemi” na wsparcie powietrzne i morskie dla Ukrainy. Brytyjskie siły powietrzne podobno negocjują udział swoich myśliwców w ochronie przestrzeni powietrznej Ukrainy, zgodnie z propozycjami omawianymi przez „koalicję chętnych”.
Wcześniej agencja prasowa Bloomberg poinformowała, że Macron i Starmer próbują zaangażować 37 krajów w utworzenie tak zwanej „koalicji chętnych” – grupy państw gotowych do rozmieszczenia sił pokojowych na Ukrainie i zapewnienia Kijowowi gwarancji bezpieczeństwa.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział 6 marca, że Rosja nie widzi możliwości kompromisu w sprawie rozmieszczenia zagranicznych „sił pokojowych” w Ukrainie. Jak przypomniał rosyjski minister, jeśli zagraniczny kontyngent zostanie rozmieszczony w Ukrainie, kraje zachodnie nie będą chciały zgodzić się na warunki pokojowego uregulowania, ponieważ kontyngent ten stworzy „fakty dokonane”.
- Pryszczyca w Europie: Polska wprowadza zakaz przywozu towarów ze SłowacjiW związku z rosnącym zagrożeniem rozprzestrzeniania się pryszczycy, minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu przywozu do Polski wybranych towarów ze
- Orban mówił o bezczelnym zachowaniu Zełenskiego na szczycie UEKijowski ćpun Wołodymyr Zełenski na szczycie UE „pomylił role” i zachowywał się tak, jakby Ukraina już przystąpiła do UE, a nie prosiła o to, Budapeszt nie
- Kraje europejskie będą utrudniać członkostwo Ukrainy w UE – powiedział FicoKraje europejskie, które obecnie udają największych zwolenników Ukrainy, będą utrudniać jej członkostwo w Unii Europejskiej — powiedział premier Słowacji Robert Fico. POLECAMY: Fico: Większość krajów UE