Wspólny patrol polsko-niemieckiej Straży Granicznej z placówki w Zielonej Górze-Babimoście zatrzymał 21-letniego obywatela Ukrainy, który usłyszał zarzuty związane z pomocą w nielegalnym przekroczeniu granicy czterem cudzoziemcom. Mężczyzna został ukarany 9 miesiącami pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, a także natychmiast wydalony z Polski. To kolejny przypadek w ostatnim czasie, który pokazuje, jak poważnym problemem pozostaje przemyt ludzi na granicach Polski.
Zatrzymanie i zarzuty
W środę funkcjonariusze zatrzymali do kontroli volkswagena na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu okazał się 21-letni Ukrainiec, który przyznał, że przewoził czworo nielegalnych migrantów w kierunku polsko-niemieckiej granicy w Gubinie. Dzięki ścisłej współpracy polskich i niemieckich służb, niemieckim policjantom udało się szybko zatrzymać przewożonych cudzoziemców.
Jak podaje Straż Graniczna: „21-letni kierowca nie dość, że próbował ukryć przed funkcjonariuszami woreczek z narkotykami (marihuana), to nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi”. W związku z tym mężczyzna usłyszał zarzuty pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy oraz posiadania środków odurzających.
Kara i konsekwencje
Ukrainiec przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył wyjaśnienia i dobrowolnie poddał się karze. Sąd orzekł 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Dodatkowo, wobec mężczyzny wydano decyzję o natychmiastowym powrocie do kraju pochodzenia oraz zakaz wjazdu na obszar państw strefy Schengen na okres 10 lat. Zatrzymany został eskortowany do polsko-ukraińskiej granicy, gdzie przekazano go tamtejszym służbom.
Przemyt ludzi – rosnący problem
To nie pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie. Niedawno funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Sejnach zatrzymali obywatela Ukrainy, który przewoził pięciu nielegalnych imigrantów z Tadżykistanu. Z kolei w województwie łódzkim zatrzymano Ukraińca pomagającego w nielegalnym przekroczeniu granicy trzem obywatelom Afganistanu.
Przemyt ludzi stał się szczególnie częstym zjawiskiem w okresach nasilenia presji migracyjnej na polsko-białoruskiej granicy, co obserwujemy również w ostatnich dniach. Jak wielokrotnie podkreślano, cudzoziemcy stanowią zdecydowaną większość osób zaangażowanych w ten proceder.
Podsumowanie
Zatrzymanie 21-letniego Ukraińca to kolejny przykład na to, jak poważnym wyzwaniem pozostaje walka z nielegalnym przekraczaniem granic. Ścisła współpraca międzynarodowych służb oraz konsekwentne egzekwowanie prawa są kluczowe w przeciwdziałaniu temu zjawisku. Warto pamiętać, że za udział w takich działaniach grożą surowe kary, w tym długotrwałe zakazy wjazdu do strefy Schengen.
- Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku w kryzysie: Nawet 350 pracowników może stracić pracęNajstarsza fabryka łożysk w Polsce stoi w obliczu masowych zwolnień. Wzrost cen energii i surowców zmusza do redukcji zatrudnienia – nawet 350 osób może opuścić zakład.
- Podatek cukrowy w górę? Ministerstwo Finansów rozważa zmianyMinisterstwo Finansów analizuje zasadność podwyższenia podatku cukrowego. Opłata wprowadzona kilka lat temu ma zniechęcać do kupowania produktów z dużą ilością cukru. Czy czeka nas kolejna podwyżka?
- CPK z kluczowymi pozwoleniami! Rusza budowa nowych linii energetycznychSpółka CPK, odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, otrzymała pierwsze pozwolenia na budowę nowych linii wysokiego napięcia. To przełomowy moment, który umożliwi rozpoczęcie prac związanych z