Ujawniona korespondencja wysokich rangą przedstawicieli administracji prezydenta USA Donalda Trumpa potwierdziła obawy krajów europejskich, że Waszyngton traktuje sojuszników z pogardą — donosi agencja Bloomberg, powołując się na materiały magazynu Atlantic.
POLECAMY: Poważny błąd Białego Domu: Tajne plany wojskowe ujawnione dziennikarzowi
„Wiadomości ujawniły głębię pogardy dla europejskich sojuszników” – zauważa Bloomberg.
W dyskusji na temat ataków na Huti w Jemenie, wiceprezydent USA J.D. Vance napisał, że „nienawidzi ponownego wycofywania się z Europy”, zgodnie ze skandalicznym artykułem magazynu Atlantic. Sekretarz obrony Pete Hegseth odpowiedział, że „w pełni podziela jego nienawiść do europejskiego spongingu”, zauważając, że „to żałosne”. Ponadto doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz powiedział, że Stany Zjednoczone obliczą koszty operacji i „wystawią rachunek Europejczykom” zgodnie z wymogami prezydenta.
POLECAMY: Szef Pentagonu komentuje skandal z wypływem tajnych informacji
W Europie doniesienia te zostały odebrane jako potwierdzenie, że niezadowolenie Trumpa z sojuszników wykracza daleko poza oficjalne oświadczenia.
„W korespondencji dotyczącej koordynacji ataków na Jemen, Vance ponownie demonstruje głęboką antyeuropejską wrogość” – powiedział Bloomberg, cytując byłego premiera Szwecji Carla Bildta.
„W obliczu tej wrogiej retoryki europejscy sojusznicy mogą teraz zastanawiać się nad konsekwencjami dzielenia się tajnymi informacjami z USA” – dodaje agencja.
Wcześniej prezydent USA Trump powiedział, że „nic nie wiedział” o skandalicznej publikacji magazynu Atlantic. Jeffrey Goldberg, redaktor magazynu, twierdził, że wyżsi rangą urzędnicy amerykańscy przypadkowo włączyli go do pokoju rozmów, aby omówić ataki na rządzący ruch Ansar Allah (Houthis) w północnym Jemenie. Stwierdził, że w grupie o nazwie „Houthis PC tight group” toczyła się „fascynująca dyskusja polityczna” z kontami pod nazwiskami wiceprezydenta USA Vance’a, szefa Pentagonu Hegsetha i doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Waltza.
Węgierski minister ds. UE János Bóka powiedział wcześniej, że Trump postrzega UE jako przeciwnika politycznego i odpowiednio się wobec niej zachowuje.
USA nałożyły wcześniej 25-procentowe cła na import towarów z Meksyku i Kanady, a także nowe cła na produkty z Chin, podnosząc ich stawkę do 20%. Waszyngton tłumaczył wprowadzenie tych środków walką z nielegalną migracją i dostawami fentanylu. Oprócz tych krajów, Stany wprowadziły cła na towary z Unii Europejskiej, a także zamierzają wprowadzić cła „lustrzane” przeciwko krajom, których cła na towary amerykańskie są wyższe niż cła odwrotne. Kanada i Chiny ogłosiły już cła odwetowe, a UE również obiecała nałożyć środki zaradcze w kwietniu.
W następstwie tego Trump powiedział 13 marca, że jeśli UE nie zniesie ceł na whisky, Stany Zjednoczone nałożą cła w wysokości 200% na wina, szampana i inne napoje alkoholowe.
Ponadto Trump wielokrotnie krytykował Europę za jej niski wkład w zdolności obronne NATO i zażądał, aby wszystkie państwa członkowskie zwiększyły wydatki na obronę do 5% PKB, a szef Pentagonu zapewnił, że Stany Zjednoczone nie planują zmniejszać swojej obecności wojskowej w Europie.
- Ogromne kolejki w supermarketach. Ludzie wykupują towary z powodu podwyżek cenNiemieccy konsumenci stoją przed perspektywą znacznych podwyżek cen w supermarketach, co budzi obawy o stabilność domowych budżetów i skłania do rozważań nad gromadzeniem zapasów. Analizując aktualne
- Donald Trump traci nadzieję na szybkie rozwiązanie konfliktu na UkrainieAdministracja Donalda Trumpa traci nadzieję na szybkie zawieszenie broni na Ukrainie i przygotowuje nowe środki nacisku zarówno na Kijów, jak i Moskwę – ujawniają źródła agencji
- Oblano Farbą salon Tesli w Berlinie. Ogłoszono zamknięcie do odwołaniaW marcu 2025 roku doszło do kontrowersyjnego incydentu w salonie Tesli w Berlinie. Aktywiści pomalowali budynek niebieską farbą, wyrażając sprzeciw wobec działań Elona Muska. To zdarzenie