Wstrząsające wydarzenia rozegrały się w poniedziałek wieczorem w palestyńskiej wiosce Suseja na okupowanym Zachodnim Brzegu. Hamdan Ballal, nagrodzony Oscarem reżyser i aktywista, został ciężko pobity przez izraelskich osadników, a następnie zatrzymany przez policję – donosi agencja AP, powołując się na naocznych świadków.

POLECAMY: Oskar dla „Nie chcemy innej ziemi” wywołuje burzę: Minister kultury Izraela oskarża twórców o „antyzraelski sabotaż”

Atak na wioskę i aktywistów

Według relacji portalu Times of Israel, dziesiątki izraelskich osadników wtargnęły do wioski, rzucając kamieniami w mieszkańców, samochody i domy. Palestyńczycy odpowiedzieli podobnie, co doprowadziło do eskalacji przemocy.

Wśród zaatakowanych znaleźli się również izraelscy aktywiści pokojowi. Jeden z działaczy, cytowany przez AP, potwierdził, że zamaskowani osadnicy zaatakowali obecnych na miejscu obrońców praw człowieka.

Zatrzymanie Hamdana Ballala

Policja zatrzymała trzech Palestyńczyków, wśród nich Ballala. Adwokat Leah Cemel poinformowała, że nie miała możliwości kontaktu z zatrzymanymi, a funkcjonariusze przekazali jej, że zostali przewiezieni do bazy wojskowej w celu opatrzenia ran. Wojsko nie skomentowało sprawy.

Świadkiem zdarzenia był Basel Adra, współtwórca nagrodzonego Oscarem dokumentu „Nie chcemy innej ziemi” (ang. „No Other Land”), w którym wraz z Ballalem opowiada o przemocy i wysiedleniach Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu.

Szczegóły ataku

Adra relacjonował, że kilkudziesięciu osadników – niektórzy zamaskowani, inni uzbrojeni lub w izraelskich mundurach – zaatakowało wioskę. Gdy na miejsce przybyli żołnierze, ci celowali w Palestyńczyków, podczas gdy napastnicy nadal rzucali kamieniami.

„Jeden z osadników wszedł z żołnierzami do domu Ballala. Jego żona słyszała, jak jest bity. Później żołnierze wyprowadzili go w kajdankach, z zawiązanymi oczami, do wojskowego pojazdu” – przekazał Adra. Szczegóły te potwierdził również inny świadek.

Tło konfliktu na Zachodnim Brzegu

Zachodni Brzeg Jordanu pozostaje pod okupacją Izraela od 1967 roku. Od lat 90. częścią terytorium zarządza Autonomia Palestyńska, jednak Palestyńczycy wciąż dążą do utworzenia niepodległego państwa. Izrael jest oskarżany o łamanie praw człowieka, w tym przymusowe wysiedlenia i przejmowanie ziemi.

Obecnie na Zachodnim Brzegu mieszka blisko 3 mln Palestyńczyków i około 500 tys. żydowskich osadników. W ostatnich miesiącach organizacje praw człowieka alarmują o nasileniu przemocy ze strony radykalnych osadników, krytykując władze izraelskie za brak zdecydowanej reakcji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version