Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych, wydał oświadczenie, w którym przyznał się do problemu z nadużywaniem alkoholu. Według doniesień Wirtualnej Polski polityk wielokrotnie pojawiał się nietrzeźwy w Sejmie, a jego zachowanie budziło niepokój wśród współpracowników. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ Szejna ma dostęp do informacji oznaczonych klauzulą „ściśle tajne”.
POLECAMY: SZOK!!! Szejna: „Jesteśmy gotowi na przyjęcie większych ciężarów i kosztów wsparcia Ukrainy”
Problem alkoholowy w Sejmie – co wiadomo?
Jak podaje Wirtualna Polska, o problemach wiceministra z alkoholem wiedziała większość parlamentarzystów Lewicy. Doniesienia wskazują, że sytuacja była na tyle poważna, iż w poprzedniej kadencji Sejmu jedna z posłanek kupiła alkomat, by kontrolować stan trzeźwości polityków przed posiedzeniami klubu.
POLECAMY: Afera wokół wiceministra Szejny: Oskarżenia, alkohol i nieprawidłowości finansowe
Według portalu Szejna był pod wpływem alkoholu podczas obrad co najmniej kilkukrotnie. „7 kwietnia 2022 r. do tego stopnia, że jego niedyspozycją zajęło się prezydium klubu. Ostatnie znane nam udokumentowane wydarzenie jest ze stycznia 2024 r., gdy Szejna był już wiceministrem” – czytamy w artykule.
Dostęp do tajnych informacji pod lupą ABW
Wiceszef MSZ ma dostęp do ściśle tajnych dokumentów, w tym tych oznaczonych jako „NATO Cosmic Top Secret” i „EU Top Secret”. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od kilkunastu miesięcy sprawdza, czy powinien mieć do nich dostęp w związku z doniesieniami o jego problemach z alkoholem.
Oświadczenie Szejny: „Odzyskałem kontrolę nad zdrowiem”
W odpowiedzi na doniesienia polityk wydał oświadczenie, w którym przyznał się do problemu i poinformował o podjęciu leczenia. „Informuję, że zmierzyłem się z problemem nadużywania alkoholu. Dzięki wsparciu rodziny, przyjaciół, a w szczególności dr. Bohdana Woronowicza i dr Doroty Woronowicz oraz zespołu terapeutów odzyskałem kontrolę nad zdrowiem. Wszystkich, których dotknął mój problem, przepraszam. Wszystkim, którzy udzielili mi wsparcia, serdecznie dziękuję” – napisał.
Redakcja Wirtualnej Polski podkreśla, że zdecydowała się na publikację ze względu na ważny interes społeczny. „Alkoholizm to choroba, a osoby publiczne również mają prawo do prywatności. Dlatego części naszych ustaleń nie ujawniamy. Jednocześnie zdecydowaliśmy się na publikację tekstu ze względu na ważny interes społeczny: wiceminister ma dostęp do ściśle tajnych informacji” – argumentują dziennikarze.
Kim jest Andrzej Szejna?
Andrzej Szejna pełni funkcję wiceministra spraw zagranicznych od grudnia 2023 roku. W resorcie zajmuje się problematyką afrykańską i bliskowschodnią. Jego sytuacja może mieć wpływ nie tylko na wizerunek polityka, ale także na zaufanie do instytucji państwowych.
Podsumowanie:
Sprawa Andrzeja Szejny pokazuje, jak ważna jest transparentność w życiu publicznym, zwłaszcza gdy chodzi o osoby mające dostęp do tajnych informacji. Choć polityk przyznaje się do problemu i deklaruje podjęcie leczenia, doniesienia o jego nietrzeźwości w Sejmie budzą poważne wątpliwości co do jego wiarygodności.
- Ryszard Cyba na wolności. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało informacjeDecyzja o zwolnieniu Ryszarda Cyby, skazanego na dożywotnie pozbawienie wolności za zabójstwo Marek Rosiaka w 2010 roku, wywołała falę kontrowersji i pytań o stan polskiego systemu
- Dotacja na wymianę okien. Można dostać nawet 41 000 zW obliczu rosnących kosztów utrzymania, wielu Polaków szuka sposobów na obniżenie wydatków związanych z eksploatacją swoich domów. Programy takie jak „Czyste Powietrze” oraz „Ciepłe Mieszkanie” oferują
- Prezydent Wałbrzycha uważa, że przestępstwa przybyszy ze wschodu mają w Polsce charakter incydentalnyPodczas marcowego posiedzenia Rady Miejskiej w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) prezydent miasta Roman Szełemej (Platforma Obywatelska) odniósł się do kontrowersyjnych wypowiedzi na temat rzekomego wzrostu przemocy w