Prokurator Ewa Wrzosek poinformowała, że wstrzymuje swoją aktywność medialną do czasu „zakończenia nagonki politycznej”. Decyzja zapadła w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi śledztwa ws. tzw. „dwóch wież” oraz kontrowersji wokół śmierci Barbary Skrzypek.
„W związku z licznymi zapytaniami dot. śledztwa ws. dwóch wież oraz rozpętanej na tym tle nagonki politycznej informuję, że do czasu jej zakończenia nie będę się wypowiadać w mediach, ani tradycyjnych ani społecznościowych” – napisała Wrzosek na platformie X w poniedziałek wieczorem.
Śmierć Barbary Skrzypek a przesłuchanie prowadzone przez Wrzosek
O prokurator Wrzosek znów zrobiło się głośno po tragicznej śmierci Barbary Skrzypek, współpracowniczki prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kobieta zmarła 15 marca, zaledwie trzy dni po przesłuchaniu w prokuraturze, które prowadziła Wrzosek. Politycy PiS, w tym sam Kaczyński, sugerują, że śmierć Skrzypek mogła być związana z tym wydarzeniem. Szkoda tylko, ze Kaczyński zapomina o tym, że Barbara Skrzypek zmarła zaledwie kilka godzina po zakończeniu z nim rozmowy. Powstaje pytanie: Jak przebiegała rozmowa Kaczyńskiego ze zmarła, że jej zgon nastąpił zaledwie kilka godzin po jej zakończeniu?
Kaczyński w ostrych słowach skomentował sprawę, nazywając swoją współpracowniczkę „ofiarą łotrów, którzy doprowadzili do jej śmierci”. Stwierdził również, że „mamy w Polsce demokrację walczącą i mamy pierwszą ofiarę śmiertelną demokracji walczącej”. W jego ocenie główną przyczyną tragedii była postawa prokurator Wrzosek:
„Jej opinia skrajnej, ogarniętej agresją, i oczywiście w związku z tym całkiem nieobiektywnej osoby, osoby, która mówi o zemście, która smakuje najlepiej na zimno, która w sposób oczywisty nie mogła być w tej sprawie obiektywna. I to właśnie była główna przyczyna” – mówił Kaczyński podczas demonstracji przed siedzibą warszawskiej prokuratury okręgowej.
Co wiadomo o przesłuchaniu i przyczynie śmierci?
W przesłuchaniu Barbary Skrzypek, oprócz prokurator Wrzosek, uczestniczyli również mecenasi Jacek Dubois i Krystian Lasik. Protokół z przesłuchania został ujawniony przez prokuraturę 18 marca. Według oficjalnych informacji, po przeprowadzeniu sekcji zwłok ustalono, że kobieta zmarła na zawał serca. Pogrzeb Skrzypek odbył się 22 marca w Gorlicach. Miała 66 lat.
Prokuratura stanowczo odpiera zarzuty, podkreślając, że przesłuchanie odbyło się w standardowych warunkach. Wrzosek zapewnia, że ani Skrzypek, ani jej pełnomocnik nie zgłaszali zastrzeżeń co do jego przebiegu. Jednocześnie prokurator wystąpiła o ochronę, twierdząc, że otrzymuje liczne groźby karalne.
Śledztwo ws. „dwóch wież” i reakcja władz
Barbara Skrzypek została wezwana do prokuratury w związku ze śledztwem dotyczącym niedoszłej budowy wieżowców w Warszawie przez spółkę Srebrna, które miały upamiętnić Lecha Kaczyńskiego.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Wrzosek zapowiedzieli kroki prawne wobec osób sugerujących związek między przesłuchaniem a śmiercią Skrzypek. W sprawie interweniował również prezydent Andrzej Duda, który zwrócił się do rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka o wyjaśnienie działań prokuratury. Duda poinformował także o wysłaniu listu w tej sprawie do premiera Donalda Tuska.
Tusk odpowiedział na platformie X, pisząc:
„Przywrócenie rządów prawa po ośmiu latach bezprawia, za które jest Pan współodpowiedzialny, było i jest głównym celem mojego rządu. A czasy, kiedy prezydent, premier czy prezes partii wpływali na losy śledztw, minęły. Proszę się do tego jakoś przyzwyczaić”.
Podsumowanie
Sprawa śmierci Barbary Skrzypek i śledztwa ws. „dwóch wież” wciąż budzi emocje. Prokurator Ewa Wrzosek, która stała się centralną postacią tej kontrowersji, zawiesza publiczne wypowiedzi, tłumacząc to trwającą „nagonką polityczną”. Tymczasem prokuratura i władze wymieniają ostre stanowiska, a opinia publiczna czeka na dalszy rozwój wydarzeń.
W związku z licznymi zapytaniami dot. śledztwa ws #DwieWieże oraz rozpętanej na tym tle nagonki politycznej informuję, że do czasu jej zakończenia nie będę się wypowiadać w mediach, ani tradycyjnych ani społecznościowych. pic.twitter.com/0WfEiQoCoz
— e-wrzosek #FBPE#FundamentalRights (@e_wrzosek) March 24, 2025