33-letni obywatel Ukrainy został deportowany z Polski po tym, jak zgłosił fałszywy alarm bombowy w jednym z warszawskich hosteli. Mężczyzna usłyszał zarzuty i otrzymał zakaz wjazdu do kraju na 7 lat. To kolejny przypadek, który pokazuje zaostrzenie polityki migracyjnej – dane Straży Granicznej wskazują na znaczący wzrost deportacji w 2024 roku.
POLECAMY: Trzykrotnie skazany Ukrainiec zostanie deportowany z Polski
Jak doszło do zatrzymania?
Warszawska policja poinformowała o sprawie w środę. Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu na Woli podjęli działania po zgłoszeniu, że w jednym z hosteli miała zostać podłożona bomba.
„Policjanci wykonali szereg ustaleń operacyjnych i przystąpili do ustalenia tożsamości telefonującego. Na rezultat nie trzeba było długo czekać. 33-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. W prokuraturze usłyszał zarzut za wywołanie fałszywego alarmu bombowego” – podkreśla policja.
Po zatrzymaniu mężczyzna został przekazany Straży Granicznej, a następnie deportowany do Ukrainy. Otrzymał również zakaz wjazdu do Polski na okres 7 lat.
Wzrost deportacji w 2024 roku – najnowsze dane
Sprawa ukraińskiego obywatela wpisuje się w szerszy trend zaostrzania kontroli migracyjnej. Według danych Komendy Głównej Straży Granicznej, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2024 roku deportowano ponad 1300 osób, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku było to 700 osób. Oznacza to wzrost o 85%.
Wśród deportowanych najwięcej było:
- 260 Gruzinów,
- 220 Białorusinów,
- 150 obywateli Mołdawii,
- 90 Kolumbijczyków,
- ponad 80 Ukraińców.
Konsekwencje fałszywych alarmów bombowych
Fałszywe zgłoszenia bombowe są w Polsce ścigane z całą surowością prawa. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. W przypadku cudzoziemców dodatkowym skutkiem jest często deportacja i zakaz wjazdu do kraju.
Podsumowanie
Deportacja 33-letniego Ukraińca to kolejny sygnał, że polskie służby konsekwentnie reagują na przypadki naruszenia prawa przez cudzoziemców. Wzrost liczby deportacji w 2024 roku pokazuje zaostrzenie polityki migracyjnej, co może mieć znaczenie dla obywateli innych krajów przebywających w Polsce.
- Zgubiłeś dowód? Lepiej go zastrzeż. Znalazca rejestrował auta na cudze daneUtrata dowodu osobistego może wydawać się drobnym incydentem, ale w rzeczywistości stanowi poważne zagrożenie dla Twojej tożsamości i finansów. Aż 11% Polaków przyznało, że zgubiło swój
- Rząd zaostrza kryteria przyznawania 800 plus: tysiące dzieci bez świadczeńOd 1 września wprowadzono istotne zmiany w programie 800 plus, które znacząco wpłynęły na dostępność tego świadczenia dla dzieci obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Nowe przepisy
- Aktualny limit płatności gotówką 2025. Ile gotówki można mieć w domuW obliczu rosnącej cyfryzacji płatności i coraz częstszych transakcji bezgotówkowych, wielu Polaków wciąż ceni sobie posiadanie gotówki w domu. Zapewnia ona poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Jednak