Prawdopodobnie nie będzie potrzeby mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych w 2026 r. – stwierdził Andrzej Domański, minister finansów. Jego słowa wskazują, że rząd nie planuje wprowadzać dodatkowych zabezpieczeń przed wzrostem cen, ponieważ obecne mechanizmy mogą okazać się wystarczające.
Ceny energii bez zmian – co mówi rząd?
– Ceny energii pozostaną niezmienione w tym roku dla gospodarstw domowych. O tym już mówiliśmy wielokrotnie. (…) Będziemy oczywiście w połowie tego roku przyglądać się cenom na rynku energii, dlatego że ceny na rynku energii często są niższe niż ten poziom zamrożony dla gospodarstw domowych. Więc prawdopodobnie takiej konieczności w 2026 r. nie będzie – powiedział Domański w radiowej Trójce, zapytany o perspektywę odmrożenia cen energii.
Minister podkreślił również, że gospodarstwa domowe będą chronione przed potencjalnymi podwyżkami, a kluczem do stabilizacji cen ma być przyspieszenie transformacji energetycznej. – A jak możemy to zrobić najefektywniej? Poprzez przyspieszenie transformacji energetycznej. Inwestycje w nowe, tanie moce, inwestycje w sieć, inwestycje w magazyny – dodał.
Nowe taryfy już w połowie roku – co się zmieni?
W ubiegłym tygodniu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że jej resort zakłada, iż w połowie roku zostaną naliczone nowe taryfy na energię elektryczną. Na ich podstawie rząd zdecyduje, czy utrzymać po wrześniu 2025 r. mechanizm mrożenia cen dla gospodarstw domowych.
Obecnie, zgodnie z ustawą z 27 listopada 2024 r. dotyczącą ograniczania wysokości cen energii elektrycznej, odbiorcy w gospodarstwach domowych do końca września 2025 r. rozliczają się po maksymalnej cenie 500 zł/MWh.
Prezes PGE: To nie ceny rosną, a zużycie prądu
Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, w rozmowie z Wirtualną Polską zwrócił uwagę na inny aspekt rosnących rachunków za prąd. – W domach jest coraz więcej urządzeń elektrycznych. Po prostu zużywamy więcej prądu, stąd może się brać wrażenie, że rachunki są coraz wyższe – wyjaśnił.
Jego słowa sugerują, że wzrost opłat może wynikać z większego poboru energii, a nie z podwyżek samych stawek.
Podsumowanie: Co dalej z cenami energii?
Rząd na razie nie zapowiada podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych w 2026 roku, ale ostateczna decyzja zapadnie po analizie nowych taryf w połowie roku. Jednocześnie trwają prace nad transformacją energetyczną, która ma zapewnić długoterminową stabilność cen.
Czy Polaków czekają wyższe rachunki? Wszystko zależy od sytuacji na rynku energii oraz tempa modernizacji sektora.
- Wielka akcja służb Ewakuacja mieszkańców z powodu podejrzanych przedmiotówW ostatnich dniach Pruszcz Gdański stał się miejscem intensywnych działań służb ratunkowych. W piwnicy jednego z bloków mieszkalnych odkryto podejrzane przedmioty, które mogły stanowić zagrożenie dla
- Groźny wypadek na S17 pod Kołbielą! Kierowca z Ukrainy pod wpływem narkotyków, droga zablokowanaW poniedziałek rano na trasie S17 w kierunku Lublina doszło do poważnego zderzenia dwóch samochodów. Jedno z aut wypadło z jezdni, a pasażerka trafiła do szpitala.
- Policja rozbija narkobiznes pod Warszawą. Przejęto ponad 100 tysięcy porcji narkotykówW ostatnich dniach doszło do znaczącego uderzenia w przestępczość narkotykową na terenie Mazowsza. Funkcjonariusze policji, prowadząc skoordynowaną akcję, zatrzymali czterech mężczyzn oraz zabezpieczyli substancje psychoaktywne w