Prezydent USA Donald Trump wydał rozporządzenie, zgodnie z którym ze Smithsonian Institution, największego na świecie kompleksu muzeów i ośrodków badawczych, usunięte mają zostać przejawy „antyamerykańskiej ideologii” – podał dziennik „Washington Post”.
POLECAMY: „Ideologia gender upada”! Trump podpisał rozporządzenie o istnieniu dwóch płci
Wstrzymanie finansowania dla „dzielących” wystaw
Trump w rozporządzeniu polecił wiceprezydentowi J.D. Vance’owi wstrzymanie rządowego finansowania „wystaw i programów godzących we wspólne amerykańskie wartości, dzielących Amerykanów ze względu na rasę lub promujących programy i ideologie niezgodne z federalnym prawem i polityką” – przekazał „WP”. Vance zasiada w Radzie Regentów, zarządzającej Smithsonian Institution.
W dokumencie czytamy: „Smithsonian Institution, dawniej (instytucja) powszechnie szanowana jako symbol amerykańskiej doskonałości i światowa ikona osiągnięć kulturalnych, znalazła się w ostatnich latach pod wpływem generującej podziały ideologii skoncentrowanej na rasie. Ta zmiana wysunęła na plan pierwszy narrację przedstawiającą wartości amerykańskie i zachodnie jako szkodliwe i opresyjne”.
Krytyka muzeów i wystaw
Trump wskazał, że należące do Smithsonian Institution Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej oraz Muzeum Sztuki Amerykańskiej zawierają ekspozycje i promują niewłaściwy, jego zdaniem, język. W tej drugiej placówce prezydent skrytykował wystawę rzeźby dotyczącą postaw wobec rasy w USA.
W dekrecie „o przywróceniu prawdy i rozsądku do amerykańskiej historii” napisano również, że wystawa planowana w przyszłej placówce Smithsonian, Muzeum Historii Amerykańskich Kobiet, sławi sukcesy „sportowców płci męskiej uczestniczących w zawodach kobiet”. Jak podaje CNN, chodzi o tzw. zmiennopłciowców. Rzeczniczka Smithsonian zaprzeczyła, by taka wystawa była planowana.
Smithsonian Institution – instytucja pod lupą
Smithsonian Institution obejmuje m.in. 21 muzeów oraz Narodowy Ogród Zoologiczny. Jego placówki odwiedziło w zeszłym roku blisko 17 mln osób.
W dekrecie Trump polecił też, by minister ds. zasobów wewnętrznych Doug Burgum sprawdził, czy od 1 stycznia 2020 r. nie „usunięto lub (nie) zmieniono w celu utrwalenia błędnej wizji historii amerykańskiej” rzeźb i pomników podlegających jego resortowi.
Okres wymieniony w dekrecie obejmuje ostatni rok pierwszej kadencji Trumpa, ale też lata, gdy w USA usuwano pomniki słynnych oficerów Konfederacji, konkwistadorów i kolonizatorów na fali rasistowskich protestów „Black Lives Matter”.
Burgum ma również upewnić się, że na pomnikach „nie ma napisów, przedstawień lub innych treści dyskredytujących przeszłość USA lub amerykański styl życia (w tym osoby żyjące w czasach kolonialnych)”.
- Biały Dom poinformował, że USA otrzymały kilkanaście propozycji handlowych po wprowadzeniu cełStany Zjednoczone otrzymały już ponad 10 propozycji handlowych od czasu nałożenia ceł, a administracja Trumpa jest obecnie w trakcie ich oceny — poinformował Kevin Hassett, dyrektor
- Trump ostro zareagował na oskarżenia Zełenskiego o niedobór broni w ukraińskich siłach zbrojnychPrezydent USA Donald Trump ostro skomentował starania Ukrainy o broń od partnerów — przemówienie zostało wyemitowane na kanale telewizyjnym C-Span. POLECAMY: Zełenski oskarża USA o niedobór
- Trump ogłosił wkrótce „bardzo dobre propozycje” w sprawie UkrainyW najbliższej przyszłości pojawią się „bardzo dobre propozycje” rozwiązania konfliktu na Ukrainie – powiedział prezydent USA Donald Trump. „Chcę powstrzymać zabijanie. I myślę, że wykonujemy dobrą