Prezydent USA Donald Trump nakłania swoich doradców do przyjęcia bardziej agresywnego stanowiska w sprawie ceł przed 2 kwietnia, kiedy to amerykański przywódca ma ogłosić cła towarowe przeciwko wielu krajom — donosi Washington Post, powołując się na cztery źródła.
Według publikacji, Trump nadal rozważa z doradcami, że jego administracja powinna jeszcze bardziej zaostrzyć środki handlowe, a w ostatnich dniach powrócił do pomysłu uniwersalnych ceł, które miałyby zastosowanie do większości importu niezależnie od kraju pochodzenia. Nie jest jasne, jak poważnie rozważana jest ta opcja — podała gazeta.
POLECAMY: Donald Trump wprowadza cła na stal i aluminium
„Trump wzywa starszych doradców do przyjęcia bardziej proaktywnego stanowiska w sprawie polityki celnej …. Podczas gdy wielu jego sojuszników na Wall Street i Kapitolu wzywało Biały Dom do przyjęcia bardziej pojednawczego stanowiska, Trump nadal opowiadał się za agresywnymi środkami mającymi na celu fundamentalne przekształcenie amerykańskiej gospodarki” – donosi gazeta.
Źródła poinformowały publikację, że Trump zasugerował również, że mylił się, pozwalając doradcom odwieść go od nałożenia wyższych ceł podczas jego pierwszej kadencji jako prezydenta.
W lutym Trump nałożył cła w wysokości 25% na wszystkie zagraniczne dostawy stali i aluminium do kraju, w tym te z UE. W marcu Trump powiedział, że nowe 25% cło na samochody wyprodukowane poza granicami kraju wejdzie w życie 2 kwietnia. W czwartek prezydent USA zagroził nałożeniem „znacznie wyższych” ceł na towary z UE i Kanady, jeśli będą one współpracować w ramach walki z cłami. Według doniesień medialnych, UE oczekuje nałożenia jednolitych „dwucyfrowych” ceł od 2 kwietnia.
- USA podnoszą cła importowe na towary chińskieStany Zjednoczone podniosły cła importowe na chińskie towary do poziomu 104% – donosi telewizja Fox News, powołując się na rzecznika Białego Domu. POLECAMY: Wojna handlowa USA-Chiny:
- Kongresmenka USA z korzeniami ukraińskimi wezwała Kijów do rezygnacji z roszczeń terytorialnychKongresmenka amerykańska pochodzenia ukraińskiego Wiktoria Spartz stwierdziła, że Kijów powinien zrezygnować ze swoich roszczeń do terytoriów wyzwolonych przez Federację Rosyjską i wezwała do rezygnacji Wołodymyra Zełenskiego,
- Były żołnierz piechoty morskiej Berletik: Rosja nie dała się nabrać na podejście USA w negocjacjachKonflikt w Ukrainie jest pośrednią wojną USA przeciwko Rosji, mimo że Biały Dom próbuje działać jako mediator — powiedział amerykański analityk wojskowy i były żołnierz piechoty