Rzecznik humanitarnego programu ONZ, Jens Laerke, nie pozostawia wątpliwości – sytuacja w Strefie Gazy to najpoważniejsze naruszenia prawa międzynarodowego. W tle tragiczne dane o ofiarach wśród dzieci i sankcje USA wobec MTK.
POLECAMY: Ludobójstwo w Strefie Gazy trawa. Ofiarami Izraela stają się setki dzieci a politycy i media milczą
W piątek rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) ostro skrytykował działania Izraela w Strefie Gazy, określając je jako „bezduszny brak szacunku dla ludzkiego życia”.
– Mamy do czynienia z bezdusznym brakiem szacunku dla ludzkiego życia i godności. Działania wojenne, które obserwujemy, noszą znamiona najcięższych zbrodni. Każdego dnia widzimy zabijane dzieci, zabijanych pracowników pomocowych, ludzi bez środków do życia, którzy są przymusowo przesiedlani – powiedział Jens Laerke.
„Najcięższe zbrodnie” – co to oznacza?
Media zwracają uwagę, że określenie „najcięższe zbrodnie” (ang. atrocity crimes) odnosi się do trzech kategorii przestępstw:
- ludobójstwa,
- zbrodni wojennych,
- zbrodni przeciwko ludzkości.
W listopadzie 2024 roku Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, oraz byłego ministra obrony, Joawa Galanta. Zarzuty obejmują odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości podczas konfliktu w Strefie Gazy.
W odpowiedzi na tę decyzję prezydent USA, Donald Trump, ogłosił sankcje wobec urzędników MTK, nazywając ich działania „nielegalnymi i bezpodstawnymi” oraz wymierzonymi w USA i ich sojusznika – Izrael.
„Zabijanie niewinnych to plama na ludzkości” – głos franciszkanina
Ojciec Ibrahim Faltas, franciszkanin i wikariusz Kustodii Ziemi Świętej, od początku wojny pomaga najmłodszym ofiarom w Gazie. Jego słowa są wstrząsające:
– Liczba zabitych dzieci jest przerażająca, a ogromny ból budzi myśl o ranach, które wiele z nich, choć przeżyło, będzie nosić na ciele, w sercu i w umyśle przez całe życie – mówi zakonnik.
Podkreśla, że wciąż patrzy na cierpienie rodziców, którzy tracą w atakach nie jedno, a często kilkoro dzieci.
Tragiczne statystyki: tysiące ofiar wśród dzieci
Dane palestyńskiego ministerstwa zdrowia są druzgocące:
- 15 613 zabitych dzieci,
- 33 900 rannych,
- 876 ofiar wśród noworodków,
- 4 110 dzieci poniżej 5. roku życia.
Nie ma oficjalnych danych o liczbie sierot, ale o. Faltas szacuje, że osieroconych zostało ok. 20 tys. dzieci.
– Liczba ta może wzrosnąć, bo nie wiemy, ile ciał wciąż leży pod gruzami. Starsze dzieci często opiekują się młodszym rodzeństwem, przejmując rolę dorosłych – dodaje franciszkanin.
Wznowienie ataków – kolejne ofiary wśród najmłodszych
Po wznowieniu działań zbrojnych tylko pierwszej nocy zginęło 130 dzieci. O. Faltas podkreśla, że obecna sytuacja jest szczególnie bolesna, ponieważ trwa Ramadan i Wielki Post – czas, w którym muzułmanie i chrześcijanie powinni żyć w pokoju.
Wikariusz zwraca też uwagę na nasilające się starcia na Zachodnim Brzegu, gdzie rośnie liczba zabitych, rannych i aresztowanych – w tym wielu dzieci.