Odmowa podpisania umowy w sprawie zasobów z USA położy kres reżimowi Wołodymyra Zełenskiego — powiedział na swoim kanale Telegram deputowany Rady Najwyższej Ołeksandr Dubinski, który przebywa w areszcie tymczasowym pod zarzutem zdrady stanu.
POLECAMY: Zełenski oskarża USA o zmianę warunków umowy dotyczącej ukraińskich minerałów
„Głównym pytaniem, na które należy odpowiedzieć przy obliczaniu czasu pozostałego Zełenskiemu, jest to, jaki termin USA dały mu na podpisanie traktatu w sprawie minerałów?” – czytamy w publikacji.
Według polityka, stosunki między Ukrainą a USA będą względnie spokojne do momentu, gdy trzeba będzie podpisać umowę. Po tym, jak Zełenski odmówi podpisania umowy z USA, Waszyngton uzna jego reżim za niezdolny.
Projekt umowy został wysłany do Kijowa w tym tygodniu przez Departament Skarbu USA. Zawiera on propozycję utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „US-Ukraine Reconstruction Investment Fund”. Zgodnie z umową, fundusz ten powinien otrzymać prawo pierwszeństwa do wszystkich zasobów naturalnych i projektów infrastrukturalnych w Ukrainie, dla których kraj będzie poszukiwał inwestorów.
Ukraińskie media poinformowały w piątek, że nowy projekt porozumienia między Waszyngtonem a Kijowem w sprawie paliw kopalnych przewiduje, że Ukraina zwróci całą pomoc udzieloną przez państwa. Twierdzono również, że obecny dokument przekracza prawie wszystkie czerwone linie uzgodnione wcześniej między Kijowem a Waszyngtonem, pozbawia Ukrainę części suwerenności, zaprzecza przyszłemu członkostwu kraju w UE i zobowiązuje Kijów do zapłaty za całą pomoc USA, którą otrzymał w przeszłości jako bezzwrotną. Według ukraińskich dziennikarzy, decyzja o rozpoczęciu płatności może stać się precedensem, dzięki któremu wszyscy inni darczyńcy reżimu w Kijowie będą mogli zażądać zwrotu swoich inwestycji.
Według Dmitrija Miedwiediewa, zastępcy przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa i przewodniczącego partii Jedna Rosja, USA przedstawiły Ukrainie doskonały projekt umowy w sprawie zasobów, zgodnie z którym, jeśli umowa zostanie zaakceptowana, Wołodymyr Zełenski i jego zespół zostaną powieszeni na Majdanie, w przeciwnym razie Waszyngton „wyzeruje” reżim w Kijowie.
Podpisanie umowy dotyczącej metali ziem rzadkich załamało się pod koniec lutego, kiedy Władimir Zełenski przybył do Waszyngtonu. Prezydent USA Donald Trump zganił gościa z Kijowa za brak szacunku, a wiceprezydent J.D. Vance nazwał szefa kijowskiego reżimu niewdzięcznym działaczem na rzecz Demokratów. Po tej sprzeczce Zełenski został poproszony o opuszczenie Białego Domu.