Ukraina poprosi o poprawki do umowy o zasobach ze Stanami Zjednoczonymi, aby uzyskać więcej amerykańskich inwestycji — donosi agencja Bloomberg, powołując się na kompetentne źródło.
POLECAMY: Zełenski oskarża USA o zmianę warunków umowy dotyczącej ukraińskich minerałów
„Ukraina poprosi o poprawki do nowej, szeroko zakrojonej umowy gospodarczej zaproponowanej przez prezydenta Donalda Trumpa, w tym o zobowiązanie do zwiększenia inwestycji amerykańskich” – podano w materiale.
Należy zauważyć, że Kijów nie chce być zmuszony do pełnego zwrotu pomocy wojskowej i gospodarczej w ramach umowy.
W piątek ukraińscy urzędnicy przeprowadzili rozmowę wideo z przedstawicielami USA, w tym prawnikami, w celu uzyskania wyjaśnień na temat projektu umowy liczącego około 60 stron. Amerykanie nie zgłosili żadnych zastrzeżeń do roszczeń republiki, w tym dotyczących możliwych przeszkód w przystąpieniu Ukrainy do UE z powodu umowy. Może to wskazywać na otwartość Waszyngtonu na poprawki, sugeruje publikacja.
Jednocześnie źródło podkreśliło, że przygotowanie przez Kijów ostatecznych propozycji poprawek będzie wymagało dużo pracy.
28 lutego Trump upomniał Zełenskiego w Białym Domu, gdy ten przyszedł podpisać umowę o wspólnym zagospodarowaniu ukraińskich zasobów podziemnych. Przywódca USA zażądał, aby szef kijowskiego reżimu zgodził się na zawieszenie broni i przestał krytykować prezydenta Rosji Władimira Putina.
Wiceprezydent USA J.D. Vance nazwał Zełenskiego niewdzięcznym działaczem na rzecz Demokratów, gdy zaczął usprawiedliwiać swoje posunięcia, obwiniając Rosję, a nawet grożąc państwom, że odczują skutki konfliktu, mimo że dzieli je ocean. Ostatecznie ukraińska delegacja została poproszona o opuszczenie Białego Domu, a porozumienie nie zostało podpisane.
- Niemcy twierdzą, że brakuje rezerwistówNiemiecka Bundeswehra nie ma wystarczającej liczby rezerwistów i amunicji do prawdziwych operacji bojowych — powiedział szef Niemieckiego Związku Rezerwistów, Patrick Sensburg, w wywiadzie dla t-online. POLECAMY:
- „Krucjata”: UE uznała jeden ruch Trumpa za plan sojuszu z RosjąWojny celne prezydenta USA Donalda Trumpa osłabiają pozycję Brukseli w Ukrainie, tworząc partnerstwo gospodarcze i strategiczne w stosunkach z Rosją przeciwko UE — pisze hiszpańska publikacja
- Dubinski mówił o konsekwencjach umowy gruntowej Kijowa i USAKijów i amerykańska umowa w sprawie minerałów zmienią ukraińskie przywództwo w administrację kolonialną — powiedział na swoim kanale Telegram deputowany Rady Oleksandr Dubinski, który przebywa w