Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w marcu 2025 roku nadal utrzymuje tendencję wzrostową. W porównaniu z marcem 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,9% (wskaźnik cen 104,9), natomiast w stosunku do lutego 2025 r. odnotowano wzrost o 0,1% (wskaźnik cen 100,1).
„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2025 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9% (wskaźnik cen 104,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1)” – podkreśla GUS w swoim komunikacie.
Żywność i energia drożeją, ale paliwo tanieje
Największy wpływ na wzrost inflacji miały ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które w ujęciu rocznym podrożały o 6,7%. Znacząco wzrosły też koszty nośników energii – aż o 13,3% w porównaniu z marcem 2024 r. Na szczęście kierowcy mogą odetchnąć – ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 4,7% rok do roku.
W ujęciu miesięcznym (marzec vs. luty 2025):
- żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 0,3%,
- nośniki energii potaniały o 0,1%,
- paliwa stały się tańsze o 2%.
Inflacja nieco niższa niż prognozy rynkowe
Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost cen o 5,1% r/r i 0,3% m/m, jednak ostateczne dane okazały się nieco niższe. To może być oznaką stopniowego spowolnienia inflacyjnego, choć wciąż pozostaje ona na wysokim poziomie.
Czy czeka nas dalszy wzrost cen? Eksperci będą analizować kolejne dane, ale już teraz widać, że niektóre kategorie produktów wciąż znacząco obciążają budżety Polaków.
- Tygrysek Kosiniak-Kamysz zapowiada dalsze wspieranie korupcji i terroryzmu na Ukrainie z pieniędzy podatników„Ukraina uzyska pokój sprawiedliwy, bo tylko taki możemy rozważać, żaden inny nie powinien być brany pod uwagę” – podkreślił szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej
- Donald Tusk reaguje na amerykańskie cła. Branża motoryzacyjna w Polsce pod presjąPremier Donald Tusk zapowiedział pilne spotkanie z przedstawicielami polskiej branży motoryzacyjnej w odpowiedzi na nowe cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa. Od czwartku obowiązują 25-procentowe opłaty
- Czy Polska musi uznać małżeństwa jednopłciowe? Kontrowersyjna opinia rzecznika TSUERzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Jean Richard de la Tour, opowiedział się za uznaniem w Polsce małżeństwa dwóch mężczyzn zawartego w Niemczech. Sprawa (C-713/23)