Francuska polityk Marine Le Pen oraz ośmiu innych europosłów zostali uznani za winnych sprzeniewierzenia środków publicznych. Sąd oszacował, że łączne straty wyniosły 2,9 mln euro, choć początkowo prokuratura zarzucała nieprawidłowości na kwotę nawet 7 milionów euro.
Praca asystentów dla partii zamiast Parlamentu Europejskiego
Śledczy ustalili, że w latach 2004–2016, gdy Le Pen zasiadała w PE, asystenci parlamentarni nie wykonywali zadań na rzecz europosłów, lecz pracowali dla jej skrajnie prawicowej partii – Zjednoczenia Narodowego.
– Ustalono, że wszystkie te osoby faktycznie pracowały dla partii, że ich deputowana nie zleciła im żadnych zadań – podkreśliła sędzia. Dodatkowo asystenci „przechodzili od jednego deputowanego do drugiego”, co miało na celu łączenie budżetów posłów, a nie rzeczywistą pracę w Parlamencie.
Wyrok i konsekwencje dla Le Pen
Marine Le Pen grozi 5 lat więzienia (w tym 3 w zawieszeniu) oraz grzywna w wysokości 300 tys. euro. Co więcej, może zostać pozbawiona biernego prawa wyborczego na pięć lat, co byłoby dla niej „śmiercią polityczną”.
Liderka Zjednoczenia Narodowego zapowiadała wcześniej, że w 2027 roku zamierza po raz ostatni wystartować w wyborach prezydenckich. Teraz jej plany mogą legnąć w gruzach.
„To atak polityczny” – twierdzi Le Pen
Sama oskarżona uważa, że sprawa ma podłoże polityczne i jest próbą zlikwidowania jej ugrupowania. – To „być albo nie być” dla naszego ruchu. Przeciwnicy chcą mojej politycznej śmierci – przekonuje.
Czy wyrok rzeczywiście przekreśli szanse Marine Le Pen na powrót do wielkiej polityki? Francja i Europa z zapartym tchem śledzą rozwój sytuacji.
Tagi: Marine Le Pen, Zjednoczenie Narodowe, afera korupcyjna, defraudacja, Parlament Europejski, europosłowie, polityka Francja, skandal polityczny, sąd, prawa wyborcze
- Netanjahu na Węgrzech: Bezpieczna przystań dla izraelskiego zbrodniarza w EuropiePremier Izraela Benjamin Netanjahu, bliski sojusznik i przyjaciel węgierskiego premiera Viktora Orbána, przybył w czwartek do Budapesztu. Węgry już wcześniej zapowiedziały, że nie uznają nakazu aresztowania
- Europejski komisarz ds. handlu omówi nowe cła z amerykańskimi urzędnikamiEuropejski komisarz ds. handlu Maroš Šefčovič powiedział, że w piątek będzie rozmawiał z amerykańskimi partnerami na temat 20-procentowych ceł nałożonych przez Stany Zjednoczone. „Będziemy działać w
- Międzynarodowy Trybunał Karny wzywa Węgry do współpracy w sprawie wizyty NetanjahuMiędzynarodowy Trybunał Karny (MTK) stwierdził, że Węgry są zobowiązane do współpracy z sądem w związku z wizytą w tym kraju premiera Izraela Benjamina Netanjahu, wobec którego