1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. To wydarzenie stało się symbolem heroizmu Polaków i ich niezłomnej walki o wolność. Dla upamiętnienia tych bohaterów, w 2009 roku ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.
Czy 1 sierpnia stanie się świętem państwowym?
Do Sejmu i prezydenta Andrzeja Dudy wpłynęła petycja, w której Stowarzyszenie „Lepszy Sulejówek” wnioskuje o ustanowienie 1 sierpnia świętem państwowym z dniem wolnym od pracy. Autorzy argumentują, że taka decyzja:
„przysłuży się refleksji wśród Polaków nad tamtymi realiami i będzie kształcić współczesne młode pokolenie do stanowienia w przyszłości elity intelektualnej naszego kraju”.
Sprawa trafi pod obrady Sejmu już 2 kwietnia. Wniosek poprze poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Józefaciuk. Wcześniej jednak Sejmowa Komisja ds. Petycji dwukrotnie odrzucała podobne propozycje, wskazując na negatywne skutki gospodarcze oraz fakt, że główne uroczystości odbywają się po godzinie 16:00, czyli po zakończeniu pracy.
Obecne dni wolne od pracy w Polsce
Obecnie w Polsce mamy 14 ustawowych dni wolnych od pracy:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- pierwszy i drugi dzień Wielkanocy,
- 1 maja – Święto Pracy,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- Zielone Świątki,
- Boże Ciało,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Święto Niepodległości,
- 24 grudnia – Wigilia (nowość od 2025 r.),
- 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie.
Czy do tej listy dołączy 1 sierpnia? Decyzja należy do posłów.