Nadchodzące zmiany w ordynacji podatkowej przyniosą korzyści głównie fiskusowi i sądom. Nowelizacja umożliwi karanie podatników za przestępstwa skarbowe nawet po przedawnieniu zobowiązań – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Fiskus zyska więcej czasu na ściganie podatników
Jak przypomina w poniedziałek „DGP”, projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, opublikowany w piątek, wprowadza istotne zmiany. Nawet jeśli zobowiązanie podatkowe się przedawni, sąd nadal będzie mógł ukarać podatnika za przestępstwo skarbowe.
To niejedyna rewolucyjna zmiana. Urzędy skarbowe zyskają więcej czasu na ściąganie zaległości od osób, które skorygują swoje deklaracje podatkowe na mniej niż rok przed przedawnieniem. W praktyce oznacza to, że fiskus będzie miał dodatkowe narzędzia do egzekwowania należności, co może budzić obawy wśród przedsiębiorców i podatników.
Zniesienie kluczowego przepisu – co to oznacza?
Szczególne kontrowersje budzi planowane uchylenie art. 44 par. 2 Kodeksu karnego skarbowego. Zmiana ta sprawi, że nawet jeśli zobowiązanie podatkowe przedawni się i fiskus nie ściągnie podatku, sąd powszechny nadal będzie mógł ukarać podatnika za przestępstwo skarbowe. Warto jednak zaznaczyć, że nowe przepisy będą dotyczyć tylko najcięższych przestępstw w postępowaniach karnoskarbowych.
Większe kary i szybsze umorzenia podatków
Wśród innych zmian warto odnotować:
- Zwiększenie kwoty opłaty za podatnika przez osoby trzecie – wzrośnie z 1000 zł do maksymalnie 5000 zł.
- Urzędy Skarbowe będą mogły umarzać podatek jeszcze przed terminem płatności – do tej pory mogły to zrobić dopiero po upływie terminu, gdy zobowiązanie stało się zaległością.
Nowe przepisy mają na celu usprawnienie działań fiskusa, jednak dla podatników mogą oznaczać większą odpowiedzialność i ryzyko kar nawet po latach.
Czy jesteś gotowy na nadchodzące zmiany?
Przypominamy, że nasza kancelaria oferuje profesjonalną obsługę i doradztwo prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Oferujemy pomoc prawną w pełnym zakresie już dla osób planujących rozpoczęcie swojej działalności.
Świadczone przez nas kompleksowe usługi doradcze są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej dla planowanej działalności, dopełnimy wszelkich formalności polegających na jej zarejestrowaniu w odpowiednich instytucjach, a następnie będziemy dokonywać bieżącej obsługi prawnej w trakcie jej działania.
Nasza oferta to pomoce prawna w zakresie wszelkich problemów prawnych, z jakimi mogą się Państwo spotkać jako przedsiębiorcy w swojej działalności. Świadczone przez nas kompleksowe usługi oraz porady prawne w zakresie prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego pomogą Państwu w prowadzeniu działalności, oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.
Forma współpracy:
- Indywidualne zlecenia jednorazowe
- Doraźna obsługa prawna
- Stała obsługa prawna na podstawie umowy zlecenia
- porady prawne
- sporządzanie pism procesowych
- pozwy
- odpowiedzi na pozwy
- sprzeciwy od nakazów zapłaty i wyroków nakazowych
- apelacje
- wnioski
- doradztwo, zakładanie i funkcjonowanie działalności gospodarczej
- rejestrowanie spółek w KRS
- pozwy
- doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami (pełen zakres usług: nabywanie, najem, włącznie ze sporządzaniem umów: przedwstępnej i właściwej oraz umówienie notariusza)
- zastępstwo procesowe w sprawach gospodarczych i cywilnych (dotyczy przedsiębiorców objętych stałą obsługą prawną)
- umowy deweloperskie – przygotowanie umów związanych z działalnością deweloperską dla deweloperów
- redakcja i opiniowanie kontraktów, wniosków i pism procesowych
- przygotowanie umów oraz ich wzorów
- negocjowanie umów i kontraktów z kontrahentami, pomoc prawna dla Klienta w trakcie negocjacji
- porady związane z prawem pracy: tworzenie umów o pracę, wypowiedzeń, regulaminów
- przygotowanie porad prawnych, uwzględniających doktrynę oraz najnowsze orzecznictwo
Potrzebujesz pomocy prawnej a może stałej obsługi dla twojej firmy? Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
579-636-527